Mer Kijowa Witalij Kliczko zamawia tramwaje w bydgoskiej Pesie

Kliczko_008_tcm29-205164

Mer Kijowa Witalij Kliczko i prezes PESA Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki podpisali 17 czerwca memorandum. – Jestem pewien, że to pierwszy krok do współpracy pomiędzy naszymi miastami i krajami – podkreślił mer ukraińskiej stolicy.

– Zapoznałem się na miejscu z produkcją i potencjałem PESA. Ten potencjał chcemy wykorzystać w Kijowie. Nasza stolica musi się rozwijać, aby stać się w pełni europejskim miastem. W zakresie rozwoju infrastruktury są nam potrzebne nowoczesne tramwaje jako ekologiczny, komfortowy i przyszłościowy środek transportu publicznego – powiedział Witalij Kliczko. – To memorandum jest jednym z podstawowych kroków do tego, aby Kijów stał się jeszcze bardziej europejskim miastem. Wielokrotnie dziś powtarzałem, że polski model rozwoju to doskonały przykład dla Ukrainy. Zastosowane u was rozwiązania w zakresie sieci transportu to także dobry przykład nie tylko dla naszej stolicy Kijowa, ale także dla innych miast naszego kraju – dodał mer Kijowa.

Memorandum zakłada nie tylko dostarczenie do Kijowa tramwajów wyprodukowanych przez PESA, ale także wybudowanie fabryki bydgoskiej firmy w Kijowie. Obecnie tabor tramwajowy w stolicy Ukrainy tworzy ok. 450 tramwajów, w zdecydowanej większości kilkudziesięcioletnich. W pierwszym etapie współpracy z bydgoską firmą, mer Kijowa planuje zakup ok. 50 tramwajów typu Twist. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planowane jest opracowanie modelu finansowego całego przedsięwzięcia oraz dostarczenie pokazowego produktu, który mógłby być testowany przez mieszkańców Kijowa. – W fabryce w Bydgoszczy spotkałem pracowników ukraińskich i chciałbym dążyć do tego, żeby mogli oni pracować w firmie PESA, ale na Ukrainie. To jest nasze wspólne zadanie, aby stworzyć im możliwość pracy wg europejskich standardów tam, gdzie jest im najlepiej i najwygodniej, czyli blisko swoich domów i swoich rodzin – zaznaczył Kliczko.

– Podpisujemy dziś nie umowę na dostarczenie konkretnej ilości tramwajów, ale memorandum o wieloletniej współpracy. Faktycznie, w naszym zakładzie w Bydgoszczy pracuje grupa Ukraińców. To wykształceni, zdyscyplinowani pracownicy i mogą stanowić dobry narybek w przyszłej fabryce na Ukrainie. Myślę też, że przy okazji następnej wizyty mera Kijowa w Bydgoszczy możemy zorganizować spotkanie z grupą ok. 500 studentów z Ukrainy, którzy studiują na kilku bydgoskich uczelniach. Oni zapewne też będą zainteresowani szczegółami współpracy naszą firmą Kijowem – podkreślił Tomasz Zaboklicki, prezes PESA Bydgoszcz.

Z kolei od prezesa Zaboklickiego Witalij Kliczko trzymał symboliczną… licencję motorniczego. – Pan Kliczko podczas pobytu w naszym zakładzie poprowadził tramwaj. Taktycznie pozostałem poza pojazdem, ale muszę stwierdzić, że zrobił to bardzo sprawnie – dodał prezes PESA Bydgoszcz.Kliczko_006_tcm29-205170

 

Źródło: UM Bydgoszcz

Authors

Related posts

Góra
English