Odzież ochronna i robocza

MASCOT_MultiSafe_electricBackground_m

Zdjęcie: MASCOT

Właściwie dobrane nowoczesne ubrania robocze i ochronne to nie tylko spełnienie obowiązujących norm z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale też zapewnienie schludnego wyglądu pracowników reprezentujących firmę. Pracownik jest też wizytówką firmy. Oczywiście bezpieczeństwo zawsze pozostanie priorytetem.

 

Odzież ochronna i roboczą może dziś być kolorowa, modna, jednym słowem taka, którą chce się nosić nie tylko w pracy. Trudno mówić o ubiorze przeznaczonym dla pracowników w oderwaniu od miejsca i rodzaju wykonywanej pracy. Często znaczenie ma również pora roku, bo z innych ubrań korzystamy w okresie letnim i zimowym. W przypadku odzieży ochronnej podział jest bardziej skomplikowany.

DEUTSCHER RADIOPREIS

Zdjęcie: DEUTSCHER RADIOPREIS

Na rynku mamy odzież przewidzianą do ochrony przy takich pracach, w których występuje: łuk elektryczny, spawanie, płynne metale, środki chemiczne, lub ważna jest antystatyka (odzież ESD), widoczność czy też przeznaczone są do pracy w pomieszczeniach tzw. czystych. Zupełnie inne potrzeby ma na przykład elektryk, elektronik (znacząca różnica), budowlaniec, masaż/rzeźnik itp. Oczywiście już na początku trzeba rozróżnić odzież roboczą od ochronnej. Specjaliści z Zakładów Odzieżowych Orio podkreślają, że rola, jaka przypada odzieży ochronnej, jest bardziej złożona, bo musi ona chronić pracownika przed wszelkimi zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy. O poziomie ochrony świadczą certyfikaty spełnienia wymagań dla odzieży ochronnej w stosunku do danego zagrożenia. Są one wydawane przez jednostki notyfikujące i dotyczą konkretnego produktu. Każda zmiana powoduje utratę ważności certyfikatu.

Model Leipzig Bielefeld B42_Źródło MASCOT_Źródło MASCOT_m

Zdjęcie: MASCOT

Według opinii specjalistów z firmy Orio, ogień i inne czynniki związane z oddziaływaniem wysokiej temperatury, to najniebezpieczniejsze zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników. Dlatego systematycznie rośnie zapotrzebowanie na odzież trudnopalną i chroniącą przed skutkami termicznymi łuku elektrycznego. To wyzwanie dla producentów tkanin w celu połączenia wysokiego poziomu zabezpieczenia z równie wysokimi parametrami tkanin w zakresie odporności na wybarwienie lub rozdzieranie. Firma Orio od 1997 roku działa na rynku europejskim jako projektant i producent specjalistycznej odzieży roboczej i ochronnej. Pośród produktów chroniących przed termicznymi zagrożeniami ze strony łuku elektrycznego, firma proponuje kolekcje z tkanin INDURA i ULTRASOFT. Wśród nowości wymienia się też ubrania o podwyższonej widzialności spełniające wymogi normy EN ISO 20471 w połączeniu z antystatyką i trudnopalnością. Z kolei kolekcja ubrań VINEX to wykorzystanie tkanin chroniących przed specyficznym zagrożeniem, jakim jest płynne aluminium. Firma szczyci się ubraniami antystatycznymi i ESD, które wybierane są przez instytucje normalizujące wyroby oraz ze świata nauki specjalizujące się w badaniach nad fizycznymi i chemicznymi zjawiskami w strefach zagrożenia.

Jak mówi Michał Lulkowski z firmy LULEX ze Skarżyska-Kamiennej, wybierając odpowiednią odzież trzeba zapoznać się ze stanowiskiem pracy i zagrożeniami płynącymi z wykonywania danego zawodu. W celu zminimalizowania ryzyka stosuje się: sprzęt zabezpieczający, rękawice ochronne, buty bezpieczne, kaski, ochronniki i oczywiście odzież roboczą. Wszystkie artykuły musi pracownika zabezpieczyć pracodawca o czy mówi art. 2377 §1 K.p. Jest on zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach. Jak dodaje Michał Lulkowski, w latach 2008–2009 wprowadzono duże zmiany w normach dotyczących wymagań i metod badań odzieży, rękawic oraz obuwia.

Jak dobrać ubranie skoro jest tyle norm, rodzajów tkanin takich jak: bawełna, poliester, elastyn, akryl i wiele innych? Przecież strój roboczy musi być dostosowany do warunków pracy i spełniać swoje funkcje a o tym nie świadczy jego wygląd. Dla przykładu Lulkowski przedstawia sposób wyboru odzieży dla elektryka i drogowca. Odzież ochronna chroniąca przed elektrycznością powinna zawierać włókna węglowe działające jak tzw. klatka Faradaya, czyli nie powodować wchłaniania pola elektrycznego i wyprowadzać ładunek na zewnątrz. Tutaj podstawową normą, którą należy spełnić, jest PN-EN 1149, dodatkowo wykorzystywana jest też norma EN 61482 chroniąca przed nieprzewidywanym wyładowaniem elektrycznym o wysokim natężeniu, czyli tzw. łukiem elektrycznym. Stosuje się takie zabezpieczenie, głównie tam gdzie występują wartości prądu powyżej 4 kA. Włókno węglowe (czarna kratka na tkaninie) to tylko od 1 do 4 procent całej tkaniny. Pozostałe włókna, czyli od 96 do 99 procent stanowią głównie włókna bawełniane i mieszanka bawełny z poliestrem. Bawełna to włókno naturalne o silnych właściwościach higroskopijnych oraz dobrej przepuszczalności powietrza. Jest najlepszym jakościowo materiałem na ubraniami. Przewagą jest wysoka tzw. oddychalność tkaniny, natomiast są one mniej odporne na zgniecenia. Z kolei poliester z bawełną jest dużo łatwiejszy do utrzymania w czystości, ale daje mniejsze właściwości cyrkulacji powietrza. Jego zdaniem, najlepsza proporcja w tkaninie to 60% bawełny i 40% pozostałych rodzajów włókien. Natomiast ubranie przystosowane do robót drogowych to przede wszystkim elementy odblaskowe, czyli wizualnego sygnalizowana zarówno w dzień, jak i w nocy. Norma PN-EN 471:2005 „Odzież ostrzegawcza o intensywnej widzialności do użytku profesjonalnego – Metody badania i wymagania” określa poziom właściwości ochronnych określany współrzędnymi chromatyczności i współczynnikiem luminancji świetlnej materiału tła fluorescencyjnego o powierzchni co najmniej 0,5 m kw. oraz materiału odblaskowego o powierzchni co najmniej 0,13 m kw. Taśmy odblaskowe powinny opasywać tors, rękawy i nogawki spodni i być nie węższe niż 5 cm. Odzież ostrzegawcza dzieli się na trzy klasy ze względu na wielkość minimalnej powierzchni materiału tła i materiału odblaskowego. Trzecia klasa ma największy obszar materiałów odblaskowych. Do prac drogowych LULEX poleca 2 i 3 klasę oraz ubrania wykonane z czystego włókna bawełnianego. Dodatkowymi przydatnymi w takiej odzieży elementami mogą być respiratory powietrza oraz duża liczba kieszeni miechowych.

 

Zgodnie z trendami mody

Na naszym rynku mamy dużą konkurencję wśród dostawców odzieży ochronnej i roboczej. Wielu użytkowników z przemysłu zdążyło się już przekonać, jak ważna jest jakość wykonania odzieży. Zaczyna się też doceniać pracę projektantów. Dziś znane marki odzieżowe oznaczają swoim logo również takie produkty. Z jednej strony świadczy to o jakości danego wyrobu, ale pracownicy również chętniej z niej korzystają. Oczywiście cena zawsze będzie miała znaczenie, ale poza kupowaniem odzieży z góry przeznaczonej do krótkiego użytkowania (np. do pracy dorywczej lub sezonowej) niska cena i związana z tym niska jakość się nie opłaca.

Żrodło CWS-boco_m

Zdjęcie: CWS-boco

Wyspecjalizowane duże hurtownie jak na przykład Glovex mają bardzo szeroką ofertę ubrań roboczych. Coraz częściej wraz z sezonem zmieniają się kolekcje ubrań, tak jak to jest na rynku odzieżowym. Coraz trudniej spotkać tzw. najprostsze ubranie robocze. Natomiast coraz więcej wagi producenci odzieży przykładają do doboru tkanin i dodatków tak, aby oferowane wyroby nie kurczyły się, nie traciły koloru i fasonu podczas prania (również w praniu przemysłowym). Często oferowaną usługą jest też oznaczanie wyrobów logiem firmowym klienta na przykład przez wykonanie haftów i nadruków. Dziś już nie wystarczy, by odzież robocza i ochronna tylko jak najlepiej spełniała swoje zadanie. Liczy się kreatywność projektantów, którzy muszą nadążać za rynkiem mody. Można zgodzić się ze stwierdzeniem wyrażanym przez wiele osób z branży, że odzież robocza i zwykła stały się bardzo podobne. Dla użytkowników to dobra wiadomość, bo każdy chce wyglądać atrakcyjnie również w pracy.

Źródło_Lulex_m

Zdjęcie: Lulex

Na naszym rynku aktywnie działają tacy uznani producenci jak duńska firma MASCOT, która eksportuje swoje produkty do większości państw świata. Ma zakłady i filie w Danii, Wietnamie, Niemczech i 12 innych krajach. Jak się reklamuje, produkuje i dostarczać nie najtańszą, ale najlepszą odzież roboczą. Również zgodnie z obecnymi trendami na rynku odzieży ochronnej i roboczej oferuje nie tylko odzież, ale wsparcie, logistykę i niezawodność dostaw. Przy okazji warto wspomnieć, że wiele znanych dziś marek swoją karierę rozpoczynało od produkcji ubrań roboczych. Jeansy to przecież strój roboczy, który pojawił się w czasie gorączki złota w XIX wieku w USA. Został zaprojektowany przez Leviego Straussa (założyciela firmy Levi Strauss & Co.) z przeznaczeniem dla górników i farmerów. Dopiero w latach 70. XX wieku zaczęli nosić go wszyscy. Dziś nie dziwią w zakładzie przemysłowym spodnie robocze, buty lub kurtka marki: LEE COOPER, HELLY HANSEN, PUMA, KORSAR, GOODYEAR czy nawet ekskluzywne licencjonowane linie takie jak DUCATI. Oczywiście nie zapomina się o potrzebach specyficznego użytkownika, jakim jest pracownik, dla którego odzież jest elementem ochrony osobistej i niezbędnym wyposażeniem miejsca pracy.

 

Dystrybutory

Coraz częściej w zakładach produkcyjnych instaluje się dystrybutory, które ułatwiają i automatyzują proces wydawania ubrań roboczych i artykułów BHP. Zakres funkcjonalny takich urządzeń jest różny. Najczęściej wykonują one takie podstawowe funkcje jak wydawanie (jednostkowe lub pakietowe) artykułów takich jak: zatyczki, okulary, rękawice i ubrania. Zalety takiego rozwiązania to choćby ograniczanie liczby produktów, które może pobrać pracownik, wprowadzenie systemu kontroli i raportowania zużycia oraz dostępność artykułów BHP w pobliżu stanowiska pracy. Urządzenia mogą pozwalać na zdalny dostęp przez Internet. Pracownik po przeprowadzeniu procesu identyfikacji sam może pobrać potrzebne mu produkty.

Dystrybutor Źródło PPHU BOGMAR_m

Zdjęcie: PPHU BOGMAR

Jak mówi Maciej Dudys z firmy PPHU BOGMAR oferującej między innymi urządzenie D540, zaletami automatów wydających odzież roboczą i ochronną są: stały dostęp pracowników do potrzebnych środków BHP i odzieży roboczej, możliwość kontroli dystrybucji i zużycia produktów w czasie rzeczywistym oraz generowania różnego rodzaju przekrojowych raportów użytecznych dla działów: zakupów, służby BHP, controllingu, księgowości. Ponadto automat ułatwia i upraszcza organizację zaopatrzenia pracowników w środki BHP i znacznie skraca czas poświęcany na takie działanie. Jak dodaje, urządzenie ma wiele zalet, które odróżniają je od innych dostępnych na rynku. Są to między innymi kompaktowe wymiary podstawa 80×80 cm, wysokość 190 cm, niska waga – 380 kg, regulowane na wysokość przegrody (do 18 cm). Zmiany rozmiarów przegród nie wymagają wymiany bębna lub drzwi co umożliwia dostosowywanie ich liczby i wielkości na miejscu u odbiorcy. Maksymalna liczba przegród w maszynie to 540 miejsc. Zużycie energii to 30 W w trybie czuwania i do 150 W w trybie pracy. Ma też krótki średni czas dostępu do wybranego przez pracownika artykułu – nie dłuższy niż 15 sekund.

W maszynach wydających nazywanych też przemysłowymi automatami wydającymi lub automatami vendingowymi wykorzystuje się karty zbliżeniowe wykorzystywane w firmach. Dzięki temu pracownicy mogą mieć nadane uprawnienia i pobierać tylko takie materiały, które są im potrzebne do pracy na danym stanowisku. Można też kontrolować ich zużycie. To dyscyplinuje pracowników i przynosi wymierne oszczędności firmie. Specjaliści radzą decydującym się na zakupienie takiego urządzenia, by zwrócili uwagę na możliwości konfiguracji (wiele rodzajów komór w automacie), pojemność, wymiary, pobór prądu i czas pobierania produktów. Przydaje się też dostęp do platformy zarządzającej pobraniami na przykład przez stronę WWW. Na rynku są też dostępne różnego typu szafy do wydawania czystej odzieży i również do odbierania brudnej przeznaczonej do prania. Są też oferowane systemy do zarządzania środkami ochrony indywidualnej na przykład firmy PSPG Polska, która jest producentem oprogramowania komputerowego do zarządzania środkami ochrony indywidualnej. Firma jest też producentem automatów do wydawania środków ochrony indywidualnej (ŚOI), w tym odzieży czystej konkretnemu pracownikowi.

 

Liczy się wsparcie

Podsumowując, przy zakupie odzieży ochronnej i roboczej warto zwrócić uwagę na właściwy dobór rozmiarów ubrań dla użytkownika. Jak się okazuje, nie jest to takie łatwe. Na rynku funkcjonują różne standardy oznaczenia rozmiarów odzieży: miara europejska, angielska, francuska itp., co wprowadza dodatkowe zamieszanie. Na szczęście producenci udostępniają tabele wymiarów, co ułatwia dobranie. Na pewno najważniejsze jest właściwe dobranie wymiaru w obwodzie. Długość zawsze można dopasować przez skrócenie na przykład nogawek lub wybranie spodni z innego zestawu. Problemem są osoby o nietypowych wymiarach. W ostateczności producent może przygotować ubiór na zamówienie, ale wiąże się to najczęściej z koniecznością zamówienia minimalnej liczby sztuk. To oczywiście większe koszty i dłuższy czas oczekiwania na realizację zamówienia. Poza spełnieniem norm (na przykład EN 340:2003 i wymogi Dyrektywy 89/686/EWG) przy zakupie odzieży warto zwrócić uwagę by była ona wykonana głównie z tkaniny bawełnianej (pomijam bardzo specjalistyczne produkty). Liczy się też bardzo mocne szycie z dużą liczbą ryglówek w miejscach narażonych na rozprucie i dodatkowe wzmocnienia zwiększające odporność na przetarcia na przykład na kolanach. Z kolei wiele pojemnych kieszeni i kieszeni monterskich poprawia wygodę użytkowania. Często przydają się też elementy odblaskowe zwiększające widoczność pracownika, bo nie zawsze możemy przewidzieć wszystkie sytuacje, w jakich się on znajdzie w trakcie wykonywania pracy.

Żródło Lulex_m

Zdjęcie: Lulex

Wyspecjalizowani dystrybutorzy odzieży roboczej i ochronnej są przygotowani do wsparcia klientów i mogą doradzić właściwy dobór ubrań. Warto korzystać z ich wiedzy. Jeśli chodzi ŚOI, to na naszym rynku są obecne uznane marki. Taką jest od ponad 35 lat, Delta Plus. Firma zajmuje się szukaniem nowych rozwiązań, projektowaniem, normalizacją, produkcją oraz dystrybucją ŚOI. Obecnie grupa Delta Plus obejmuje zasięgiem ponad 90 krajów z 22 oddziałami dystrybucji oraz działami eksportu bezpośredniego. Dziś coraz częściej pojawiają się też oferty kompleksowej obsługi firm, w których oferuje się (obsługę logistyczną) wymianę i pranie ubrań pracowników w zautomatyzowanych zakładach pralniczych. Taką ofertę ma na przykład firma CWS-boco. Pracowników ma zawsze do dyspozycji czysty i wyprasowany komplet odzieży roboczej. Przygotowana odzież robocza boco jest raz w tygodniu dostarczana bezpośrednio do szafek pracowników. Firma odbiera brudną odzież do zakładu pralniczego. Tam jest ona rejestrowana, prana i prasowana. Po ponownym skompletowaniu w zestawy przypisane do użytkownika wracają do niego. Takie usługi będą coraz popularniejsze choćby ze względu na konieczność zapewnienia ochrony środowiska naturalnego. Wymagane wysokie standardy, mogą dziś spełniać tylko nowoczesne wyspecjalizowane pralnie przemysłowe. Z drugiej strony użytkownik nie musi zajmować się wymianą i praniem ubrań roboczych, tylko może skoncentrować się na wykonywaniu swojej pracy. To zwiększa wydajność, a do tego powinniśmy dążyć.

 

Autor: Bohdan Szafrański

 

Artykuł pochodzi z czasopisma Główny Mechanik 3/2015

 

GM3 okladka do maila

Authors

Related posts

Góra
English