ITM Polska – podsumowanie

FOTOBUENO

21 tysięcy metrów kwadratowych, blisko 1000 wystawców z 27 krajów, 16 955 zwiedzających, setki maszyn w ruchu, innowacje pozwalające na zoptymalizowanie pracy przedsiębiorstw, konferencje, wykłady i pokazy umożliwiające właściwą implementację nowych technologii na grunt przemysłu – w Poznaniu zakończyły się właśnie targi ITM Polska. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w dniach 7–10 czerwca 2016 r.

Branża metalowa jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Jednocześnie jest ona podatna na liczne zagrożenia, takie jak rozdrobnienie rynku (udział małych i średnich firm jest w nim bardzo duży), nadwyżki mocy produkcyjnych, sięgające nawet 30-40% oraz uzależnienie od innych gałęzi przemysłu, takich jak budownictwo, kolejnictwo, odlewnictwo czy motoryzacja. Pomimo tych niebezpieczeństw, a w wielu przypadkach dzięki umiejętnemu przekuwaniu ich w szanse, ekspansja branży metalowej (a także związanej z nią branży maszynowej) nie ustaje. Wykorzystanie potencjału tkwiącego w eksporcie, rozwój branż pokrewnych, których dostawcami są sektory metalowy i maszynowy oraz wzrost zapotrzebowania na stal – to wszystko wpływa na rozkwit tych gałęzi przemysłu.

Wraz z dobrą koniunkturą w branży przetwórstwa metali i produkcji maszyn, w siłę rosną także największe targi przemysłowe w Polsce – ITM Polska, których rekordowa edycja właśnie się zakończyła. 1000 wystawców, 16 955 zwiedzających – tak wyglądają statystyki targów, ale od nich ważniejsze są statystyki, jakie prowadzą wystawcy i goście, a ci wyjechali z Poznania zadowoleni.

Targi poznańskie są imprezą nieporównywalną z żadną z imprez targowych w Polsce – mówił podczas targów dr Tadeusz Szczepanik, dyrektor Oddziału Yamazaki Mazak Central Europe. – Uczestniczymy w tych targach co roku i co roku przekonujemy się o tym, że obecność tutaj jest po prostu czymś niezbędnym. Tutaj co roku spotykamy się z dużą liczbą klientów, co roku też poznajemy nowych klientów, którzy pojawiają się, jak to się mówi „jak diabeł z pudełka”, firmy o których nieraz nigdy wcześniej nie słyszeliśmy okazują się bardzo cennymi, wartościowymi partnerami. Na pewno będziemy i za rok, i za dwa lata i w kolejnych latach.

Targi ITM Polska po raz kolejny okazały się doskonałą platformą budowania rynkowej przewagi oraz pozycjonowania się po stronie firm, które mogą być spokojne o swoją przyszłość. Dzięki stworzeniu płaszczyzny umożliwiającej przenikanie się wszystkich branż związanych z obróbką metali i produkcją maszyn, wydarzenie pozwoliło na ocenę nastrojów w branży i przewidywanie trendów, w które warto inwestować. Dzięki swojej międzynarodowej skali, umożliwiło nawiązanie i zacieśnienie kontaktów z potencjalnymi partnerami z zagranicy. Zaś dzięki spotkaniom kooperacyjnym, Subcontracting ITM Meetings, dało szansę na znalezienie odbiorców dla niewykorzystywanych nadwyżek mocy produkcyjnych.

Targi ITM Polska to najnowocześniejsze technologie oraz innowacje, które dają rzeczywistą przewagę rynkową nad konkurencją. Ale to także, a może przede wszystkim, biznes na najwyższym poziomie. Do Poznania przyjechali liderzy branży, nawet ci, którzy nie wystawiają się na żadnych innych targach w Polsce, jak chociażby firma Seco Warwick. ITM Polska 2015 zapamiętamy jako przestrzeń stoisk zajmujących nawet pół tysiąca metrów, prestiż najnowocześniejszych technologii, które w Poznaniu miały swoje premiery, rozmach ekspozycji i klasę rozmów biznesowych. 9 pawilonów wypełnionych techniką przyszłości i tysiące przedstawicieli firm, z których większość stanowiła kadra zarządzająca oraz osoby odpowiedzialne za decyzje zakupowe. To wszystko tworzyło optymalny klimat dla kształtowania polskiego rynku, rynku stawiającego na rozwój i na technologie przyszłości, na sukces w skali światowej.

Na pewno są to jedne z największych targów, jeśli nie największe w dziedzinie automatyzacji i maszyn, producentów maszyn – mówił podczas targów Janusz Jakieła z firmy Kuka Roboter. – Z pewnością jest to dobra forma kontaktów z klientem. Możemy spotkać tutaj klientów, z którymi na co dzień nie mamy tak bliskiego kontaktu. Od kilku lat jesteśmy tutaj obecni. Myślę że kolejne lata również będą z naszym udziałem. Kondycja w branży, moim zdaniem, jest bardzo dobra. Świadczy o tym zarówno duża ilość odwiedzających, jak i duża ilość zapytań ofertowych bezpośrednio powiązanych z targami, jak również generalnie występująca od początku roku i w poprzednich latach w naszej firmie.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że „po osiągnięciu pewnego poziomu sprawności technicznej nauka i sztuka upodabniają się do siebie pod względem postaci, estetyki i cech plastycznych.” Zakończona właśnie edycja ITM Polska pokazała, że nie tylko technologie mogą być sztuką – sztuką może być także biznes. Na pewno jest nią biznes, z którym mieliśmy do czynienia w Poznaniu.

 

INNOWACJE –TECHNOLOGIE – MASZYNY POLSKA 2015

Lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP

 

 1. Przecinarka plazmowa SHP 460

AJAN Elektronik San.Ve Tic.LTD, STI, Turcja

 

 1. Pionowe centrum obróbcze w wykonaniu portalowym VERSA 825

Fehlmann AG Maschinenfabrik, Szwajcaria

Zgłaszający: ALFLETH Engineering AG, Szwajcaria

 

 1. Wycinarka laserowa fiber ENSIS-3015 AJ

AMADA Sp. z o.o., Kraków

 

 1. Wycinarka laserowa By Sprint 4020 fiber 6kW

Bystronic Polska Sp. z o.o., Raszyn

 

 1. Prasa krawędziowa Xpert 40

Bystronic Polska Sp. z o.o., Raszyn

 

 1. Delcam PowerInspect OMV

Delcam LTD, Wielka Brtyania

Zgłaszający: Delcam sp. z o.o., Warszawa

 

 1. Uniwersalna tokarka CNC ze skośnym łożem AVIAturn 35SMY

Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych AVIA S.A., Warszawa

 

 1. Kompaktowe stanowisko obróbcze MULTIDRILL z wykorzystaniem systemu wizyjnego 3D

FANUC POLSKA Sp. z o.o., Wrocław

 

 1. 5-osiowe centrum obróbcze CNC – Lambda GT

Fanum Skorupski – Wójcik Sp.j. , Wielopole Skrzyńskie

 

 1. 5-osiowe centrum obróbkowe Mikron HPM 800U wraz z systemem antykolizyjnym MSP (Machine & Spindle Protection) działającym we wszystkich osiach

Mikron Agie Charmilles AG, Szwajcaria

Zgłaszający: GF Machining Solutions sp. z o.o., Raszyn

 

 1. Optyczna maszyna do pomiaru chropowatości i topografii infiniteFocus G5

Alicona Imaging GmbH, Austria

Zgłaszający: ITA Sp. z o.o. Sp. k. Poznań

 

 1. LBR IIWA (7R800, 14 R820) roboty przemysłowe

KUKA Roboter CEE GmbH Sp. z o.o., Oddział w Polsce , Katowice

 

 1. 5-osiowy system pomiarów punktowych PH20

RENISHAW PLC, Wielka Brytania

Zgłaszający: RENISHAW Sp. z o.o., Warszawa

 

 1. Podnośnik podciśnieniowy JumboFlex 50

SCHMALZ Sp. z o.o., Suchy Las

 

 1. Wycinarka laserowa 2D TruLaser 5030 fiber o mocy 8kW

TRUMPF GmbH + Co. KG, Niemcy

Zgłaszający: TRUMPF POLSKA sp. z o.o. sp. k., Warszawa

 

 1. System laserowy TruLaser Cell 3000 do obróbki 3D

TRUMPF GmbH + Co. KG, Niemcy

Zgłaszający: TRUMPF POLSKA sp. z o.o. sp. k., Warszawa

Pawilon 5 stoisko 87

 

 1. IPOsystem

UIBS Teamwork Sp. z o.o., Rybnik

Pawilon 8A stoisko 19

 

 1. Układ sterowania MAZATROL SmoothX

Yamazaki Mazak Central Europe Sp. z o.o., Oddział w Polsce, Katowice

 

Nauka dla Gospodarki    


 1. Dwie serie certyfikowanych materiałów odniesienia dla lutowi na bazie cyny (LBA, LCA) i seria certyfikowanych materiałów odniesienia dla mosiądzów gatunków CW710 R i CW 713R (WR)

INSTYTUT METALI NIEŻELAZNYCH, Gliwice

 

 1. Maszyna do ciągłego wielożyłowego odlewania wlewków ze stopów aluminium (HCC)

       INSTYTUT METALI NIEŻELAZNYCH Oddział Metali Lekkich w Skawinie

       Zgłaszający: INSTYTUT METALI NIEŻELAZNYCH, Gliwice

 

 1. Przyrząd kuźniczy PKJ2

INSTYTUT OBRÓBKI PLASTYCZNEJ, Poznań

 

 1. Wysokotemperaturowe stanowisko do badań oddziaływania ciekłych metali i stopów z materiałami ogniotrwałymi ( ciałami stałymi) w warunkach izotermicznych i nieizotermicznych

      INSTYTUT ODLEWNICTWA , Kraków i PREVAC Sp. z o.o., Rogów

      Zgłaszający: Instytut Odlewnictwa, Kraków

 

 1. System kontroli jakości procesu zgrzewania doczołowego iskrowego

INSTYTUT SPAWALNICTWA , Gliwice


 1. Technologia i nowej generacji wielomodułowa maszyna do ochrony obszarów wodno- błotnych

       Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poznań i HYDROMEGA Sp. z o.o. , Gdynia w kooperacji z PROMAR Sp. z o.o., Poznań i Stal Warsztat Sp. z o.o. w Poznaniu

Zgłaszający: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poznań

 

 1. Technologia i nowej generacji urządzenie wielozadaniowe do regeneracyjnego kształtowania otwartych cieków wodnych

       Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poznań i HYDROMEGA Sp. z o.o. ,

Zgłaszający: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych, Poznań

      

Wszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne.

Listy ułożone alfabetycznie wg firm zgłaszających.

 

Źródło: MTP

Authors
Tagi
Góra
English