Sposób na rozlane substancje – sorbenty

sorbenty2_m 

Zapewnienie właściwych warunków magazynowania materiałów niebezpiecznych czy trudnych do usunięcia w przypadku wycieku ma fundamentalne znaczenie dla ochrony środowiska i bezpieczeństwa człowieka. Kluczowe jest także wyposażenie obiektów przemysłowych w odpowiednie środki do szybkiego unieszkodliwiania takich rozlewisk.

Niekontrolowany wyciek paliwa, ropopodobnych substancji, olejów czy szkodliwych cieczy to realne ryzyko zarówno dla środowiska, jak i bezpieczeństwa pracowników oraz innych osób przebywających na zagrożonym terenie. To właśnie od szybkości reakcji często zależy skala zniszczenia oraz poniesione konsekwencje, także finansowe. Aby przygotować obiekt przemysłowy na takie sytuacje, konieczna jest inwestycja w odpowiednie środki przeznaczone do unieszkodliwiania specyficznych substancji. Dziś eksperci polecają szczególnie sorbenty, które dość powszechnie stosowane są m.in. przez strażaków. Z czego wynika ta rosnąca popularność? Ze specyficznego charakteru sorbentów, jako materiałów dostosowanych do wymagających warunków panujących w obiektach przemysłowych – tłumaczy Marcin Hankiewicz, ekspert od zarządzania przestrzenią magazynową. Do kolizji często dochodzi także na otwartych przestrzeniach, podczas zmiennych warunków pogodowych, co może rodzić dalsze niebezpieczeństwa (ryzyko pożaru, poślizgów etc.). I w tych sytuacjach sprawdzają się sorbenty, dzięki którym służby porządkowe są w stanie szybko i bezpiecznie usunąć niekontrolowane wycieki.

 

Jak działają sorbenty?

Mówiąc prosto, sorbenty to rozdrobnione ciała stałe przygotowywane z tworzyw sztucznych lub naturalnych skał i minerałów (poddanych wcześniejszej obróbce). Są niepalne i działają na zasadzie pochłaniania substancji, konkretnie – zjawisk absorpcji i adsorpcji.

sorbenty_m

 

Posypać i wyciek pod kontrolą

Jednym z rodzajów produktów absorpcyjnych są sorbenty sypkie przeznaczone do usuwania z podłoża wszelkich substancji ciekłych (olejów, paliw, substancji ropopochodnych, tłuszczy, smarów i wody). Mają formę granulatów o różnej wielkości (średnio od 0,6 do 3,4 mm), które rozsypuje się na zanieczyszczonej powierzchni. Następnie materiał zostaje zmieciony i zutylizowany, a oczyszczone powierzchnie stają czyste, suche i gotowe do ruchu ludzi oraz pojazdów. Dodajmy, że sorbety sypkie stosowane są przez straż pożarną, specjalistyczne przedsiębiorstwa sprzątające, stacje benzynowe, warsztaty samochodowe czy magazyny substancji płynnych.

Eksperci sklepu Magazynuj.pl radzą: Ważne, by sorbent sypki wykonany był z naturalnych minerałów. Taki produkt nie zawiera dodatków chemicznych i cechuje się niską emisją pyłów. Można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Jest nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i roślin.

sorbenty4_m

 

Mata, która wchłonie wszystko

Drugim rodzajem sorbentów są tzw. maty chłonne przeznaczone do usuwania cieczy agresywnych (cieczy ropopochodnych, glikoli etc.). Posiadają trwałą, odporną na ścieranie powłokę zapobiegającą dostaniu się wchłanianej substancji do podłoża (a wchłaniają średnio 20 razy więcej niż same ważą). W zależności od zapotrzebowała występują w forme jedno, dwu lub nawet trzywarstwowej.

Eksperci Magazynuj.pl radzą: Wybierz matę chłonną dostosowaną do przechowywanych substancji. Mata sorbentowa chemiczna skutecznie usunie nawet najbardziej agresywne kwasy i zasady. Z kolei matę uniwersalną zastosujesz wewnątrz pomieszczeń na wypadek rozlewu wody, oleju, płynów przemysłowych i innych nieagresywnych chemikaliów. Trzecim rodzajem jest mata industry stosowana do pochłaniania olejów, ropy i pozostałych produktów ropopochodnych.

 

Rękaw do wygradzania stref

Gdy występuje konieczność wygrodzenia strefy wycieku, wykorzystuje się tzw. rękaw sorbentowy. To długi ciąg tworzywa wykonany z mocnej włókniny i wypełniony materiałem chłonnym. Najczęściej stosowany jest wewnątrz hal produkcyjnych, laboratoriów i magazynów. Ze względu na możliwość dowolnego formowania kształtu rękawa, wykorzystuje się go także do pochłaniania dużych wycieków spod maszyn, pojemników i z ciasnych, trudno dostępnych miejsc.

Eksperci Magazynuj.pl radzą: Zastosuj rękaw sorbentowy, by zabezpieczyć powierzchnię płaską przed większym rozlewem szkodliwych cieczy. Gdy doszło do wycieku ropy czy oleju, zastosuj poduszkę w wersji inustry przeznaczoną do usuwania wycieków węglowodorowych.

sorbenty3_m
 

Dobry sorbent, czyli?

Dziś sorbenty wykorzystywane są przede wszystkim przez służby ratownicze, przemysł metalowy i naftowy, stacje i magazyny paliw, zakłady komunalne, laboratoria, warsztaty samochodowe i inne branże pokrewne. Skutecznie neutralizują skutki niekontrolowanych wycieków, będąc łatwymi w użyciu i posiadając wysoką efektywność pochłaniania różnych grup substancji cechujących się często różnymi właściwościami fizyko-chemicznymi (pamiętajmy przy tym, że im wyższa zdolność wchłaniania substancji, tym wyższa skuteczność zastosowanego sorbentu, a co za tym idzie – wyższe oszczędności i niższy poziom odpadów). Są niepalne, odporne na działanie wody, możliwe do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. By je usunąć, wystarczy zamieść i zutylizować. Te wszystkie cechy sprawiają, że sorbenty wykorzystywane są w tak wielu gałęziach przemysłu.

 

Źródło: www.magazynuj.pl

Authors

Related posts

Góra
English