Pomyślne testy turbiny dla płockiej elektrociepłowni

Siemens dsc_0218_m

Widok gotowego wirnika turbiny SGT5-8000H dla PKN Orlen. Zdjęcie: Siemens

W ramach projektu budowy elektrociepłowni PKN ORLEN w Płocku przeprowadzono pierwszy test wirnika turbiny gazowej. Wyważanie wirnika zostało przygotowane oraz zrealizowane przez głównego producenta i wykonawcę bloku parowo-gazowego – firmę Siemens AG – w fabryce turbin w Berlinie. Wyniki testów wykazały, iż z nawiązką spełnione zostały wszystkie standardy oraz wymagania techniczne.

Siemens dsc_0220_m

Widok gotowego wirnika turbiny SGT5-8000H dla PKN Orlen. Zdjęcie: Siemens

Najnowsza turbina typu „H”, która zostanie zamontowana w bloku parowo-gazowym PKN ORLEN w Płocku, obecnie cechuje się najwyższą efektywnością na świecie. Elektrociepłownia Koncernu, na potrzeby której przygotowywana jest turbina o sprawności wytwarzania powyżej 60%, będzie w jednym procesie technologicznym wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną. Technologia kogeneracji opartej o gaz ziemny jest optymalna z punktu widzenia wymagań środowiskowych, w tym emisji CO2.

Siemens dsc_0227_m

Widok zewnętrzny turbiny SGT5-8000H w hali testów. Zdjęcie: Siemens

Ważąca blisko 400 ton turbina zostanie przetransportowana w całości do płockiego zakładu produkcyjnego drogą morska i rzeczną. Jej zdolności produkcyjne pozwoliłyby na pokrycie zapotrzebowania na prąd dwóch miast wielkości Warszawy. Turbina będzie spalała gaz w temperaturze ponad 1500 stopni, przy bardzo niskich emisjach do otoczenia. Płocki blok gazowo-parowy PKN ORLEN oparty o technologię H będzie pierwszym tego typu obiektem w Europie Centralnej, z wyłączeniem rynku niemieckiego.

Same testy wyważania wirnika  trwały około dwóch godzin i polegały na zmierzeniu poziomu wibracji wirnika turbiny gazowej w przedziale prędkości obrotowej 800–3000 obr/min.

Siemens dsc_0228_m

Widok zewnętrzny turbiny SGT5-8000H w hali testów. Zdjęcie: Siemens

Elektrociepłownia o mocy blisko 600 MWe będzie dostarczała parę oraz energię elektryczną dla Zakładu w Płocku, a nadwyżka energii elektrycznej trafi do Krajowego Systemu Energetycznego. Produkcja energii z nowej jednostki ruszy na przełomie 2017/2018 r. Budżet inwestycji zaplanowano na 1,65 mld zł. Po Włocławku, gdzie realizowany jest blok o mocy 463 MWe, będzie to druga tego typu inwestycja PKN ORLEN  w Polsce.

 

Źródło: PKN Orlen

Authors

Related posts

Góra
English