Czynniki wpływające na trwałość produkowanych łańcuchów

Marcin Buła, zdjęcie_mMarcin Buła, dyrektor ds. techniczno-handlowych, Zakład Ślusarstwa Produkcyjnego „ŁAŃCUCHY GALLA”

• Wysoka jakość łańcuchów możliwa jest dzięki wykorzystaniu do produkcji wysokojakościowych stali (węglowych, stopowych, nierdzewnych, kwasoodpornych itd.). Ważne jest także poddanie obróbce cieplno-chemicznej wszystkich detali, takich jak: płytki, sworznie, tulejki i rolki, dzięki czemu ich żywotność jest zdecydowanie dłuższa. Zastosowanie odpowiednich stali węglowych wpływa również bezpośrednio na większą wytrzymałość łańcuchów.

Często doradzamy klientom, aby stosować gatunki materiałów do ulepszania cieplnego, hartowania powierzchniowego oraz do nawęglania. Im większa ilość dodatków stopowych, tym lepsza hartowność. Szczególnie jest to ważne w wypadku wykonania łańcucha pracującego w trudnych warunkach. Jeśli natomiast wymaga się dużej ciągliwości, to stosuje się stale o zmniejszonej zawartości węgla, np. stale manganowe, chromowe, chromo-molibdenowe oraz złożone.

Warto również zwracać uwagę na to, czy łańcuchy są przeprężane. Zastosowanie przeprężania powoduje bowiem, że łańcuch nie będzie się wydłużał w czasie pracy.

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English