Monitory do pracy w środowisku przemysłowym

Monitor_przemyslowy_ASEM_MH-R-TFX_front_stal_nierdzewna_m

Monitory przemysłowe to urządzenia przystosowane do pracy w trudnych warunkach zakładów przemysłowych i specyficznych warunkach środowiskowych. Urządzenia produkowane są ze specjalnie dobranych komponentów, spełniają restrykcyjne normy środowiskowe, są dodatkowo zabezpieczane m.in. przed zapyleniem, wilgocią i wstrząsami. Często mają również rozszerzony zakres temperatury pracy.

 

Monitory przemysłowe, ale nie tylko do przemysłu

Monitory przemysłowe znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie z różnych względów (ekonomicznych bądź technicznych) nie można zastosować komputera panelowego. Są przystosowane do współpracy z komputerami w wykonaniach box i rack, można montować je na szafach, pulpitach sterowniczych, maszynach, stawiać na biurkach lub wieszać na ramieniu (najczęściej w standardzie VESA). Monitory pracujące jako terminale informacyjne na stanowiskach fabrycznych są przystosowane do dotyku zarówno palcem, jak i przez rękawicę.
Oprócz zastosowań typowo przemysłowych, w systemach automatyki, monitory przemysłowe doskonale spełniają swoje zadania w telewizji przemysłowej, studiach telewizyjnych, w pojazdach (dzięki opcji zasilania 24 VDC), a w przypadku monitorów z ekranami dotykowymi ‒ także w punktach sprzedaży (POS) lub w punktach informacyjnych (POI).

 

Dodatkowe zabezpieczenia

Niektóre modele monitorów przemysłowych nie mają otworów wentylacyjnych, a ich przyciski sterownicze i porty komunikacyjne zabezpieczają szczelne, gumowe zaślepki. Stopień ochrony od IP65 i więcej gwarantuje, że urządzenie zostało skutecznie zabezpieczone przed przenikaniem do wnętrza pyłów i strumieni wody płynącej pod niskim ciśnieniem. Monitory przemysłowe serii ESAWARE firmy ESA dodatkowo pokryte są nieprzywieralną, teflonową powłoką PTFE, która zwiększa ich odporność na działanie agresywnych substancji, a specjalnie zaokrąglone krawędzie przedniej ramki ułatwiają utrzymanie czystości.

Monitor_przemyslowy_ESA_ESAWARE_EW300_m

Jeszcze dalej od komputera

Na rynku dostępne są także monitory przemysłowe, które mogą pracować w znacznym oddaleniu od komputera. Przykładem takiego rozwiązania jest monitor MH-R firmy ASEM, który pracuje w odległości do 100 m od peceta, a sygnały DVI-D i USB 2.0. są przesyłane za pomocą transmitera i kabla Ethernetowego. Prosty zestaw odpowiedzialny za zdalną komunikację jest złożony z odbiornika, który zabudowano w monitorze MH-R, oraz modułu transmitera, który należy umieścić w niewielkiej odległości od komputera PC. Technologia umożliwia przesyłanie sygnału w rozdzielczości Full HD bez strat jakości i opóźnień.

 

Jakość obrazu też ważna

Monitory przemysłowe dostępne są w szerokiej gamie wielkości ekranu (6”- 24”). Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość obrazu i jego proporcje. Ekrany panoramiczne (Wide) dysponują o ok. 40% większym polem widzenia w porównaniu z tradycyjnymi wyświetlaczami 4:3. Podświetlenie LED zapewnia ekranom doskonałą trwałość i oszczędność energii elektrycznej. Oprócz rozdzielczości o ostrości wyświetlanych grafik i czcionek decydują też wysokie parametry jasności i współczynnika kontrastu. Jeśli szukamy monitora z ekranem dotykowym, na którym będziemy mogli operować za pomocą gestów znanych z obsługi smartonów (nie tylko przesuwanie, lecz także powiększanie obiektów), musimy wybrać urządzenie z matrycą pojemnościową (capacitive). Kolejnym parametrem, którego nie powinno się lekceważyć przy wyborze monitora przemysłowego (i komputera panelowego także) jest gwarantowana przez producenta żywotność podświetlenia – im dłuższa, tym większe są szanse, że monitor popracuje przez wiele lat. Warto znaleźć urządzenie z gwarantowaną żywotnością podświetlenia minimum 50.000 godzin.

Więcej informacji o monitorach przemysłowych

 

Autor: SABUR Sp. z o.o.

Authors
Góra
English