Budowa drugiej fabryki NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej – Tucznawie

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty ceramiczne do oczyszczania spalin pojazdów z silnikami Diesla, Prezes NGK Insulators Taku Oshima podjął decyzję o budowie drugiej fabryki NGK Ceramics Polska w Dąbrowie Górniczej – Tucznawie. Rozpoczęcie produkcji filtrów cząstek stałych (DPF) z węglika krzemu (SiC) planowane jest na styczeń 2017 r.
NGK Tucznawa_wizualizacja_m

Wizualizacja drugiej fabryki NGK Ceramics Polska (Dąbrowa Górnicza)

Zakład NGK Ceramics Polska w Gliwicach jest obecnie jedyną bazą produkcyjną grupy NGK wytwarzającą filtry DPF z węglika krzemu. Od czasu uruchomienia produkcji w 2004 roku moce produkcyjne były stopniowo zwiększane w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na filtry w Europie. Z uwagi na przewidywany dalszy wzrost popytu na produkty NGK oraz ze względu na brak możliwości rozbudowy istniejącego zakładu podjęto decyzję o zwiększaniu mocy produkcyjnych poprzez wybudowanie drugiej fabryki w Polsce.

Nowa fabryka zostanie wybudowana na działce o powierzchni 14,7 ha, znajdującej się na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej w Tucznawie (woj. śląskie, miasto Dąbrowa Górnicza), ok. 50 km na wschód od obecnego zakładu w Gliwicach. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą minimum 76 milionów Euro. Spółka będzie wytwarzać nowoczesne filtry cząstek stałych zrobionych z węglika krzemu w eksperymentalnej technologii produkcji. W nowym zakładzie zatrudnienie początkowo znajdzie co najmniej 70 osób. Wraz ze zwiększeniem mocy produkcyjnych i wydajności zakładu planuje się w ciągu kilku lat zwiększyć zatrudnienie do około 260 osób.

Planowany nowy proces produkcji będzie cechował się wysokim stopniem automatyzacji i zaawansowania technologicznego, wymagającego od przyszłych pracowników wysokich umiejętności technicznych. Rozpoczęcie budowy zakładu planowane jest na sierpień 2015 roku, a uruchomienie produkcji ma nastąpić na początku 2017 roku. Moce produkcyjne wytwarzania filtrów DPF z węglika krzemu wzrosną o 30% w stosunku do istniejącej fabryki w Gliwicach.

NGK DPFs_m

DPF z węglika krzemu

Popyt na produkty ceramiczne do oczyszczania spalin z silników spalinowych stale rośnie ze względu na zaostrzanie norm emisji gazów wydechowych na całym świecie oraz zwiększoną sprzedaż samochodów. Z tego powodu przewiduje się dalszy wzrost zapotrzebowania na filtry DPF z węglika krzemu o wysokiej wytrzymałości termicznej odpowiednie do użytkowania w środowisku coraz bardziej wymagających norm ekologicznych.

Ogólne informacje o drugiej fabryce NGK Ceramics Polska:

  • Nazwa: NGK Ceramics Polska Sp. z o.o., Zakład nr 2
  • Siedziba: Rzeczpospolita Polska, województwo śląskie, miasto Dąbrowa Górnicza, park przemysłowy Tucznawa, Katowicka Stefa Ekonomiczna
  • Produkty: Filtry cząstek stałych do silników Diesla wykonane z węglika krzemu
  • Powierzchnia działki: ok. 147 tysięcy metrów kwadratowych
  • Powierzchnia zabudowy: ok. 36 tysięcy metrów kwadratowych
  • Kwota inwestycji: minimalnie 76 milionów Euro
  • Rozpoczęcie prac: sierpień 2015 r.
  • (Planowane) uruchomienie produkcji: styczeń 2017 r.

Źródło: NGK Ceramics Polska

Authors

Related posts

Góra
English