Pompy Watson-Marlow usprawniają produkcję w lakierni proszkowej

Pompy Qdo60 and 30 s_m

Pompy Qdos, produkowane przez Watson-Marlow Fluid Technology Group wykorzystywane są przez firmę France Alu Color, która specjalizuje się w proszkowym lakierowaniu aluminium. Pompy dozujące Qdos przyczyniły się do obniżenia kosztów produkcji, poprawiły bezpieczeństwo pracowników, a także zwiększyły precyzję dozowania.

France Alu Color to przedsiębiorstwo mieszczące się we francuskim Marcilloles, 50 km na południe od miasta Lyon. Rocznie firma lakieruje 5000 ton aluminium, co daje średnio 8500 m² na dzień. Przedsiębiorstwo jest jedną z najbardziej nowoczesnych wertykalnych proszkowych linii lakierniczych we Francji. Posiada prestiżowy certyfikat Qualicoat przyznawany za najwyższą jakość wyrobów i minimalny wpływ na środowisko.

Podczas produkcji firma zmagała się z problemem w związku z pompami dozującymi, które zacinały się podczas etapu przygotowywania powierzchni aluminium do pokrycia lakierem. Przyczyną było zapowietrzenie, blokujące się zawory urządzenia oraz brak precyzji podczas aplikacji środków chemicznych. Jedynym sposobem, by utrzymać ciągłość produkcji była konieczność stałej konserwacji pomp, co wiązało się z konsekwencjami takimi jak dodatkowy czas, koszt i względy bezpieczeństwa (kontakt z chemikaliami stanowił zagrożenie dla pracowników). Mając na uwadze wszystkie te czynniki firma postanowiła wypróbować pompę Qdos 30, produkowaną przez Watson-Marlow Fluid Technology Group. Urządzenia okazały się bardzo wydajne, a koszt inwestycji zwrócił się w przeciągu pierwszego roku użytkowania.

Pompy w lakierni s_m

Zainstalowaliśmy pompy Qdos w wertykalnej proszkowej linii lakierniczej do dozowania środków chemicznych w trzech istotnych etapach procesu obróbki powierzchniowej. Od tego momentu nastąpiła radykalna zmiana, a problemy z zapowietrzaniem urządzeń zostały wykluczone. Z tego powodu nie ma już nadmiernego zużycia chemicznego, jak było w przypadku poprzednich, wykorzystywanych przez nas produktów – komentuje M. Crouzet, dyrektor Działu Chemicznego France Alu Color.

Pompy Qdos30 zapewniają precyzyjne dozowanie niezależnie od szybkości przepływu płynów, która może wynosić od 0,1 ml/min do 30 l/h. Urządzenie nie ma żadnych zaworów, dzięki czemu wykluczono problemy z zatykaniem, które wcześniej występowały wskutek zanieczyszczeń występujących w substancjach chemicznych.

Pompa może być z łatwością opróżniona, a dzięki głowicy ReNu wtłoczony płyn pozostaje zamknięty w jej środku. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w system alarmujący na wypadek, gdyby wąż wewnątrz głowicy został uszkodzony. Dzięki temu osoba obsługująca pompę nie ma bezpośredniego kontaktu ze środkami chemicznymi, co zapewnia jej całkowite bezpieczeństwo – dodaje Crouzet.

Przedstawiciel France Alu Color zaznaczył też, że wykorzystanie produktów Watson-Marlow znacząco obniżyło czas konserwacji pomp, a precyzyjna aplikacja zmniejszyła straty, występujące podczas procesu produkcji.

Firma jest zadowolona z użytkowanych produktów, dlatego postanowiła wykorzystać jedną z pomp do dozowania flokulantów w swojej oczyszczalni ścieków. France Alu Color korzysta łącznie z ośmiu pomp dozujących Qdos 30, które są rozmieszczone w dwóch budynkach.

 

Źródło: Watson-Marlow Fluid Technology Group

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English