Polskie wynalazki z medalami targów wynalazczości “Concours Lépine”

Foire_européenne_de_Strasbourg_(3)_m

Zdjęcie: Concours Lépine

Osiem złotych, dziewięć srebrnych i dziewięć brązowych zdobyli polscy naukowcy na 114. Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine”. Podczas Targów zaprezentowano ponad 500 innowacyjnych rozwiązań, w tym 26 z Polski.

W tym roku na Targach zaprezentowano 550 rozwiązań innowacyjnych z 13 krajów świata, m.in. z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji, Iranu, Maroka, Tajwanu i Chin. Wśród nich znalazło się też 26 polskich rozwiązań, które obejmowały zagadnienia z dziedzin takich jak: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, energetyka, informatyka.

Wszystkie wynalazki zgłoszono do konkursu, w ramach którego ponad 50-osobowe jury przyznało w sumie 213 medali i dyplomów. Polacy zdobyli osiem złotych, dziewięć srebrnych i dziewięć brązowych medali oraz Medal Ministerstwa ds. Europejskich, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Obrony Francji.

Złotym medalem oraz medalem francuskiego Ministerstwa ds. Europejskich wyróżniono wynalazek Instytutu Mechaniki Precyzyjnej – „Antybakteryjne powłoki kompozytowe z porowatego tlenku glinu ze srebrem na powierzchniach aluminiowych”. Przemysłowy Instytut Motoryzacji nagrodzono medalem złotym oraz medalem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Francji za „System zwiększający bezpieczeństwo dzieci przewożonych w pojazdach”.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wrócił z Targów z dwoma złotymi medalami – za „System wspomagania rozwoju percepcyjno-poznawczego niemowląt i małych dzieci oraz detekcji zaburzeń tego rozwoju i ich leczenia” oraz za „Węgle aktywowane wytwarzane z chityny lub chitozanu, o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym, do wytwarzania elektrod nie zawierających metali szlachetnych lub ciężkich”.

Złotym medalem nagrodzono też projekt „Bateria ogniw paliwowych o czasie rozruchu skróconym do 1 godziny, w porównaniu do około 25 godzin dla ogniw aktualnie oferowanych”, prezentowany przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Spośród rozwiązań prezentowanych przez Politechnikę Gdańską najwyżej oceniono dwa: „Wydajny agregat pompowy o rewolucyjnej budowie, do użytku przemysłowego” oraz „Nowy biodegradowalny materiał do produkcji plastikowych pojemników, opakowań i narzędzi. Obydwa otrzymały złote medale. Wrocławski POLTEGOR prezentujący rozwiązanie pod nazwą „Ograniczenie pylenia i rekultywacja kamieniołomów”, również otrzymał złoty medal.

Medal srebrny jury przyznało między innymi za: „Otrzymywanie szczepów drożdży o lepszej przeżywalności dla winiarstwa, piwowarstwa, piekarnictwa i produkcji kosmetyków” oraz „Katalityczny układ do ekologicznego usuwania podtlenku azotu z gazów odlotowych instalacji przemysłowych”. Oba rozwiązania zostały opracowane na Uniwersytecie Jagiellońskim. Srebrem wyróżniono również „Termiczną metodę utylizacji odpadów niebezpiecznych, pozwalającą na wytworzenie kruszywa lekkiego, jako zamiennika naturalnej krzemionki”, prezentowaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Takie same krążki otrzymały też: Politechnika Gdańska, Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie, Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, Politechnika Łódzka, Instytut Włókiennictwa w Łodzi.

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był prefekt policji, Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi w formie konkursu, nazwane następnie jego imieniem. Podczas kolejnych edycji imprezy posiadającej ponad stuletnią tradycję zaprezentowano i wypromowano takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca”), aparat do transfuzji krwi, inhalator do nosa pochłaniający kurz i chroniący przed chorobami infekcyjnymi, laryngoskop, szkła kontaktowe, pompka do odsysania toksyn po ukąszeniach, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, zmywarkę do naczyń, pralkę, pilota na podczerwień, automatycznie otwierający się spadochron indywidualny, długopis, maszynę do pisania.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl

 

Authors

Related posts

Góra
English