BASF świętuje jubileusz 150-lecia w Centrum Nauki Kopernik

BASF 150 lat12 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyły się uroczystości 150 lecia firmy BASF. Z tej okazji została zorganizowana konferencja prasowa, finał konkursu dla młodzieży oraz gala dla pracowników i partnerów biznesowych.

 

Inteligentna energia i innowacje dla przyszłości

Tematem przewodnim świętowania w Polsce jest idea inteligentnej energii. W trakcie roku jubileuszowego BASF Polska promuje to zagadnienie m.in. podczas licznych konferencji chemicznych i gospodarczych. Poprzez tego typu zaangażowanie firma pragnie pokazać w jaki sposób jednocześnie użytkować i oszczędzać energię – nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym życiu.

– W BASF pamiętamy o tym, że współcześnie zapotrzebowanie na energię dynamicznie wzrasta – przy jednoczesnym kurczeniu się surowców. Nasze innowacyjne rozwiązania koncentrujemy więc na inteligentnym wykorzystywaniu zasobów energetycznych. Cel ten realizujemy zarówno poprzez udoskonalanie procesów produkcyjnych, jak również poprzez zapewnianie klientom energetycznych korzyści z użytkowania naszych produktów – powiedział Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF Polska.

Światowe zapotrzebowanie na energię rośnie z dnia na dzień. Szacuje się, że do 2050 roku ludzkość będzie zużywała od dwóch do trzech razy więcej energii niż obecnie. Firma dostrzega więc potrzebę wprowadzania rozwiązań, które pomogą jej w optymalizacji procesów produkcyjnych i ochronie zasobów naturalnych. Swoje działania w tym zakresie koncentruje przede wszystkim na innowacjach, nad którymi każdego dnia pracuje około 10 tysięcy osób na całym świecie. Na badania i rozwój tylko w ubiegłym roku koncern przeznaczył blisko 2 miliardy euro.

Przykładem innowacji produktowych wdrażanych przez BASF może być chociażby ecovio. Jego nowatorskie zastosowanie firma prezentuje w ramach projektu „zamkniętej pętli” – również stanowiącego część obchodów jubileuszowych. Ecovio to pierwsze, w pełni biodegradowalne tworzywo sztuczne, które spełnia międzynarodowe kryteria dopuszczenia do procesu kompostowania – jest wytwarzane na bazie surowców odnawialnych. Proces produkcji ecovio oparty został na innowacyjnej technologii stosowanej z wykorzystaniem polimeru nadającego się do kompostowania (ecoflex) oraz kwasu polimlekowego (PLA), pozyskiwanego z kukurydzy. Poprzez projekt „zamkniętej pętli” firma pokazuje jak – dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań – można stworzyć zamknięty system obiegu odpadów i zaoszczędzić w ten sposób surowce naturalne oraz energię wykorzystywaną w procesach utylizacji.

20150512_133655_m

W niewielkim muzeum zaprezentowano osiągnięcia firmy

Obok organizowanych na całym świecie wydarzeń jubileuszowych oraz retrospektywy historycznej, BASF uruchomił platformę Creator Space (www.creatorspace.pl). Ma ona na celu znalezienie rozwiązań najtrudniejszych problemów społecznych: jak możemy zapewnić wystarczającą ilość pożywienia dla dynamicznie rosnącej populacji? Jak będą wyglądały miasta przyszłości? Skąd będziemy czerpać energię?

Ponadto, BASF Polska rozwija, zainicjowany w 2011 roku, program edukacyjny „chemiatomy” (www.chemiatomy.pl, oraz https://www.facebook.com/chemiatomy). W jego ramach firma współpracuje z wieloma partnerami – m.in. uczelniami wyższymi i studenckimi kołami naukowymi. Zarówno laboratoria dla dzieci i młodzieży, jak również aktywność w social media mają na celu pokazanie najmłodszym, jak fascynujący może być świat chemii.

W jubileuszowym roku swoje działania skupiamy na istotnych wyzwaniach współczesności. Opieramy się w tym zakresie na wiedzy i kreatywności pracowników i partnerów. Motto naszych uroczystości rocznicowych to „Świętowanie i współtworzenie”. 150 rocznica działalności jest więc doskonałą okazją nie tylko do tego, aby podsumować nasze dotychczasowe sukcesy. To jednocześnie dobra okazja do spojrzenia w przyszłość i wspólnego tworzenia innowacyjnych rozwiązań dla globalnych problemów ludzkości – powiedział Dirk Elvermann.

 

Edukacja dzieci i młodzieży w laboratoriach chemicznych

W ramach świętowania jubileuszu BASF Polska – razem z partnerami – rozwija także działalność w obszarze edukacji chemicznej. Firma wspiera w Polsce m.in. funkcjonowanie laboratoriów chemicznych, w których można realizować pierwsze doświadczenia z zastosowaniem sprzętu wykorzystywanego również w specjalistycznych laboratoriach chemicznych. W kwietniu br. firma zawarła na kolejnych sześć lat – do 2021 roku – porozumienie o kontynuowaniu wspólnego laboratorium chemicznego w Centrum Nauki Kopernik, którego BASF jest wyłącznym partnerem. W ciągu pięciu lat funkcjonowania laboratorium, odwiedziło je blisko 50 tysięcy młodych osób.

20150512_133638_m

Minilaboratorium gastronomiczno-chemiczne

Również w kwietniu firma otworzyła nową pracownię chemiczną dla uczniów w warszawskiej, polsko-niemieckiej szkole Willy Brandt Schule. Na drugą połowę 2015 roku planowane jest także uruchomienie laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży we wrocławskich Ogrodach Doświadczeń Humanitarium na terenie ośrodka naukowego EIT+ we Wrocławiu.

20150512_134038_m

Serwowano tu napoje z probówek z dodatkiem suchego lodu

 

Współpraca z wiodącymi uczelniami

W 2015 roku BASF Polska angażuje się również we wspólne obchody jubileuszowe z wydziałami chemicznymi czterech polskich uczelni – Politechniki Warszawskiej (100 rocznica Wydziału), Politechniki Wrocławskiej (70 rocznica) a także Uniwersytetu Warszawskiego (60 rocznica) i Uniwersytetu Wrocławskiego (60 rocznica rozpoczęcia studiów chemicznych i 20 rocznica Wydziału). Zbiegające się w czasie rocznice są dobrą okazją do podkreślenia dorobku jubilatów, ukoronowania wielu lat dobrych relacji oraz rozwijania współpracy. Firma BASF jest przekonana, że współdziałanie biznesu i nauki jest korzystne dla obu stron i stanowi inspirację do wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

W trakcie roku jubileuszowego BASF Polska wspiera więc najważniejsze wydarzenia akademickie, takie jak konferencje chemiczne i pikniki naukowe, rozwijając relacje z kadrą i studiującą młodzieżą. Podczas uroczystości jubileuszowych organizowanych przez uczelnie, eksperci i przedstawiciele BASF w Polsce wygłoszą ponadto wykłady i odczyty, aby wnieść we wspólne świętowanie również swoje doświadczenie i wkład merytoryczny.

20150512_133704_m

Stoisko z prezentacją przykładów produktów firmy BASF

 

Bohaterowie przyszłości i wystawa innowacji

Podczas obchodów jubileuszowych w Centrum Nauki Kopernik odbył się finał ogólnopolskiej edycji naukowego konkursu „Bohaterowie Przyszłości”, przeznaczonego dla uczniów gimnazjów i szkół średnich. Został on zaadresowany do przyszłych młodych wynalazców, którzy potrafią w kreatywny sposób wykorzystywać innowacje naukowe w celu wdrożenia rozwiązań przyjaznych środowisku. Zadaniem zespołów konkursowych było przeprowadzenie badań naukowych i opracowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań problemów istniejących w lokalnej społeczności. Uczniowie mieli dzięki nim dostrzec, że nauka, a w szczególności chemia, jest ważnym narzędziem służącym zrównoważonemu rozwojowi.

Podczas finału w Centrum Nauki Kopernik wystąpił między innymi Łukasz Żrodowski, ambasador konkursu, a jednocześnie student Politechniki Warszawskiej, który opracowuje nowatorską metodę druku trójwymiarowego. Prezentacja, którą przedstawił uczestnikom nosiła tytuł „Myśl w 3D!”.

Jury złożone z przedstawicieli instytucji naukowo-edukacyjnych, organizacji branżowych oraz mediów wytypowało trzy zwycięskie zespoły. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablicę multimedialną oraz projektor, które ułatwią im dalsze poszukiwanie rozwiązań dla globalnych problemów społeczeństwa. Jeden z zespołów zdobył również nagrodę publiczności, przyznaną w trwającym od kilku miesięcy głosowaniu Internautów.

20150512_134124_m

Podeszwa z poliuretanu, bezkrzemianowy płyn chłodniczy Glysantin i tabletki do zmywarek Trilon-M Tabs – to także z bogatej gamy produktów BASF

W ramach uroczystości zaproszeni goście mieli szansę wzięcia udziału także w wystawie innowacji BASF. Na terenie znajdującym się przy Centrum Nauki Kopernik wystawione zostały trzy kontenery, w roku jubileuszowym podróżujące pomiędzy różnymi lokalizacjami BASF na świecie. Firma zaprezentowała w nich między innymi swoje nowatorskie rozwiązania technologiczne dla branży motoryzacyjnej i budowlanej. Ponadto, w jednym z kontenerów BASF przedstawił przełomowe wynalazki, które stworzył na przestrzeni swojej działalności.

20150512_134139_m

Nowoczesny lakier samochodowy

Działania i aktywności jubileuszowe, w które angażuje się BASF Polska w trakcie całego 2015 roku, pozostają spójne z nową strategią firmy – „Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju” – w której BASF pragnie łączyć trzy wymiary swojej działalności, a więc dostarczać innowacyjnych rozwiązań dla podnoszenia jakości życia milionów ludzi na całym świecie, przy jak najefektywniejszym wykorzystaniu zasobów naturalnych i minimalizacji wpływu firmy na środowisko naturalne.

 

Źródło: BASF

Authors

Related posts

Góra
English