Nowe bloki energetyczne Elektrowni Opole z wydajnym, jednofazowym rozwiązaniem firmy ABB

ABB fabryka-transformatorów-w-łodzi-149_maly

Niskostratne transformatory jednofazowe ABB będą odpowiedzialne za odbiór i przesył energii wygenerowanej w nowo budowanych Blokach energetycznych w Elektrowni Opole. Kontrakt podpisany w marcu tego roku z firmą Polimex Projekt Opole na dostawę, montaż i uruchomienie transformatorów jednofazowych blokowych oraz trójfazowych: odczepowych i rezerwowych jest jednym z największych tego typu zamówień w historii polskiej energetyki.

Nowe Bloki energetyczne nr 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MWe mają produkować od 12 do 13,4 TWh energii elektrycznej rocznie, co będzie stanowić około 8 proc. produkcji krajowej. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii osiągną sprawność netto – która decyduje o zyskowności wytwarzania energii oraz wielkości emisji do środowiska – na poziomie 45,5 proc. (średnia dla Unii Europejskiej wynosi około 40 proc.). Pozwoli to nowym Blokom równać się do najbardziej efektywnych elektrowni tego typu na świecie.
Duże znaczenie dla sprawności tych Bloków ma towarzysząca infrastruktura, w tym oczywiście transformatory. Na potrzeby inwestycji ABB zaproponowała urządzenia charakteryzujące się stosunkowo niskimi stratami jałowymi i obciążeniowymi. Zgodnie z zamówieniem ABB dostarczy 7 transformatorów jednofazowych o mocy 375 MVA/400 kV. Każdy z nowych Bloków w Opolu będzie obsługiwany przez trzy takie jednofazowe jednostki (jedna stanowi rezerwę). Przepusty transformatorów jednofazowych ABB będą pracować w środowisku SF6, dzięki czemu instalacja będzie charakteryzować się bardziej kompaktową konstrukcją w porównaniu do rozwiązania bazującego na przepustach napowietrznych.

Zgodnie z umową z Głównym Wykonawcą Polimex Projekt Opole, członkiem Konsorcjum, które buduje nowe Bloki, oprócz 7 transformatorów jednofazowych ABB dostarczy na potrzeby budowanych Bloków energetycznych Nr 5 i 6 również 4 trójuzwojeniowe transformatory odczepowe o mocach 90/45/45 MVA na napięcia 27/10,5/10,5 kV oraz 2 trójuzwojeniowe transformatory rezerwowe o mocach 90/45/45 MVA na napięcia 120/10,5/6,3 kV.
Dostawa urządzeń na potrzeby Bloku nr 5 ma zostać zrealizowana w 2016 roku, a na potrzeby Bloku nr 6 w roku 2017. Wszystkie transformatory zostaną wyprodukowane w Zakładzie Transformatorów Mocy ABB w Łodzi.
Zanim w Polsce zaczęto budować bloki energetyczne o dużych mocach, do odbioru energii wytworzonej przez generator wykorzystywano rozwiązanie trójfazowe w postaci pojedynczego transformatora blokowego. Jednak dzisiejsze bloki energetyczne, o mocach sięgających 1000 MW, wymuszałyby budowę na tyle dużych gabarytowo i ciężkich transformatorów trójfazowych, że ich transport stałby się niemożliwy.

Rozwiązanie z transformatorami jednofazowymi dla polskiej energetyki zostało zaproponowane przez Zakład Transformatorów Mocy ABB już w 2007 roku. Bazując na doświadczeniach z rynku europejskiego, amerykańskiego i kanadyjskiego opracowaliśmy koncepcję budowy transformatorów jednofazowych dla polskich elektrowni. Trzy takie jednostki jednofazowe łączy się za pomocą szynoprzewodów, dzięki czemu sumarycznie otrzymujemy taką samą moc, jaką musiałby osiągnąć jeden transformator trójfazowy – tłumaczy Robert Szejn, Starszy Kierownik Obszaru Sprzedaży w Zakładzie Transformatorów Mocy ABB w Łodzi. – To modułowe rozwiązanie, które podnosi niezawodność pracy instalacji i ma większe uzasadnienie ekonomiczne. Ponieważ każda z jednostek jednofazowych jest identyczna, dzięki wykorzystaniu transformatora rezerwowego możemy w dowolnym momencie zamienić jednostkę jednofazową, utrzymując moce wytwórcze bloku na niezmienionym poziomie.
W minionym roku ABB w Polsce otrzymała zamówienie na dostawę transformatorów jednofazowych dla nowo budowanego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice. – W obu przypadkach klienci zyskują najnowocześniejszą technologię, fachowe wsparcie i lokalny serwis – mówi Eligiusz Hasiak, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu Transformatory. – Nowe zamówienie na potrzeby Elektrowni Opole to kontynuacja drogi, którą rozpoczęto 8 lat temu, kiedy to w ramach planu rozwoju polskiej energetyki zaczęliśmy rozwijać i promować koncepcję odbioru mocy z nowych bloków przy wykorzystaniu transformatorów jednofazowych. Chcemy kontynuować tradycje łódzkiej fabryki, która dostarczała transformatory blokowe do wszystkich elektrowni w Polsce i być numerem jeden na rynku wytwarzania oraz przesyłu mocy.
Źródło: ABB
Authors
Tagi

Related posts

Góra
English