Prezydent Komorowski w Toyocie

29 kwietnia wałbrzyską fabrykę silników i skrzyń biegów Toyota Motor Manufacturing Poland odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną Komorowską.

Podczas wizyty Prezydent zwiedził halę Kuźni, w której produkowane są koła zębate, korbowody i wały korbowe do skrzyń biegów i silników produkowanych w Wałbrzychu oraz silników wytwarzanych w fabrykach Toyoty w Jelczu-Laskowicach i Deeside (Wielka Brytania). To największa hala kuźni Toyoty poza Japonią i jeden pierwszych zakładów fabryki podzespołów, którą koncern Toyota wybudował w Wałbrzychu w 2000 roku, a która obecnie zaopatruje w silniki i skrzynie biegów montownie koncernu w Europie i RPA oraz wysyła części do produkcji skrzyń do Toyoty w Indiach. – Wałbrzych robi gigantyczne wrażenie zarówno jeśli chodzi o postęp w odtwarzaniu życia miasta jak i jeśli chodzi o odtwarzanie źródeł tej energii, które zawsze miasto zyskuje wtedy, jeżeli są miejsca atrakcyjnej pracy i nowoczesnego rozwoju. Takim miejscem-takim źródłem dla Wałbrzycha są zakłady Toyoty – pokreślił podczas wystąpienia w fabryce Prezydent Komorowski. – Dzisiaj jestem również pod wrażeniem nowoczesności tej produkcji, rozmachu tej produkcji, która obsługuje nie tylko Polskę ale także wiele innych zakładów Toyoty na świecie – dodał Prezydent RP.


W tym samym czasie Pani Anna Komorowska spotkała się przedstawicielami Klubu Wolontariusza PoMOC Z TOYOTY, który zrzesza ponad 400 pracowników fabryki i do tej pory zrealizował już na rzecz lokalnej społeczności ponad 100 akcji pomocy.  Bardzo się cieszę, że wolontariusze z Toyoty zachęcają do wspólnych działań także pracowników współpracujących firm i uczniów szkół. – powiedziała podczas spotkania pani Anna Komorowska.
Toyota Motor Manufacturing Poland to jedna z dwóch fabryk Toyoty w Polsce. Zakład produkuje sześciobiegowe skrzynie manualne do Toyoty Auris, Corolli, Verso i Avensis, pięciobiegowe manualne skrzynie biegów i  silniki do Toyoty Yaris i Aygo (do tego ostatniego modelu również w wersji półautomatycznej tzw. „Multi-Mode”). Wałbrzyskie skrzynie biegów trafiają też do sportowych aut Lotus Elise wytwarzanych w Wielkiej Brytanii.
Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynoszą ponad 370 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów, co oznacza, że pod względem zdolności produkcyjnych fabryka jest największą bazą produkcyjną podzespołów Toyoty w Europie. Fabryka zatrudnia 1600 stałych pracowników.

 

Źródło: Toyota

Authors

Related posts

Góra
English