Co się w biznesie opłaca i dlaczego leasing?

kamil_muskus_compass_money_mPodobno dobry pomysł to w biznesie połowa sukcesu. Aby go jednak zrealizować, potrzeba jeszcze właściwych ludzi, nowoczesnego sprzętu i odpowiedniego finansowania. Szczególnie ostatni warunek jest często trudny do spełnienia i może być największą przeszkodą w rozwoju działalności gospodarczej. Nasilająca się na rynku konkurencja wymaga od firm produkcyjnych nieustannych inwestycji. Poszukując optymalnych rozwiązań, aby utrzymać wysoką jakość usług z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń oraz maszyn produkcyjnych, coraz więcej przedsiębiorców odkrywa wyjątkowe zalety leasingu. Kamil Muskus – Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money wyjaśnia, co stanowi o szczególnej atrakcyjności tej metody finansowania.

Leasing pozwala wyposażyć firmę w niezbędne środki trwałe, takie jak samochody, maszyny budowlane, sprzęt biurowy czy nieruchomości. Niemal zawsze ich zakup za gotówkę jest mniej opłacalny. W połączeniu z nieskomplikowanymi formalnościami czyni to leasing najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem na sfinansowanie pomysłów na biznes – podkreśla Kamil Muskus i dodaje – W przypadku nabywania przez firmę maszyn i urządzeń, rynek leasingu nieustannie się rozwija. Teoretycznie możemy wziąć w leasing każdą maszynę, po wcześniejszym wydaniu pozytywnej decyzji przez leasingodawcę. Coraz częściej też wydawane są pozytywne opinie dotyczące nie tylko maszyn produkowanych seryjnie, ale również nietypowych, jednostkowych maszyn produkcyjnych.

Na podstawie umowy leasingu, leasingodawca nabywa wskazaną przez leasingobiorcę maszynę i udostępnia mu ją do korzystania za określonym wynagrodzeniem, co najmniej równym cenie nabytej rzeczy. Wynagrodzenie spłacane jest w ratach leasingowych, a po zakończeniu umowy leasingobiorca może wykupić przedmiot umowy na własność. – Taka forma finansowania umożliwia zatrzymanie gotówki i przeznaczenie jej na inne, niezbędne działania. Pozwala to stworzyć bufor bezpieczeństwa na trudne, nieprzewidzialne sytuacje biznesowe i w efekcie zachować firmie płynność finansową – wyjaśnia Dyrektor Badań i Rozwoju z firmy Compass Money.

Firmy leasingowe w poszukiwaniu nowych klientów mają w swojej ofercie coraz bardziej elastyczne rozwiązania. Często stosowaną praktyką jest nabywanie w leasing używanych maszyn oraz urządzeń produkcyjnych. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają niższe obroty lub dopiero rozpoczęli własną działalność, ponieważ pozwala zaoszczędzić wydatki. Umowa leasingu różni się od standardowej umowy. Znaczenie ma tu wiek, stan techniczny maszyny, oraz stopień wyeksploatowania, które określają jej wartość. Oględzin urządzenia dokonuje rzeczoznawca. Na potrzeby leasingu część urządzeń i maszyn można sprowadzić z zagranicy, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność oferty leasingodawcy.

Standardowa oferta leasingu zakłada pięcioletni okres jej spłacania. Natomiast w przypadku nabywania przez firmę maszyn i urządzeń okres leasingu wynosi nieco ponad 4 lata.

Finansowanie poprzez leasing pozwala również skrócić okres amortyzacji maszyn lub urządzeń produkcyjnych 2,5-krotnie.

 

Finansowa płynność i… niższe podatki

W Polsce z leasingu korzysta zaledwie co piąty przedsiębiorca, podczas gdy w zachodniej Europie średnia ta jest ponad dwa razy wyższa. – mówi Kamil Muskus z Compass Money. Zdaniem eksperta wynika to głównie z niskiego poziomu wiedzy na temat zalet tej formy finansowania: – Niski wkład własny i oprocentowanie, możliwość uzyskania leasingu już od pierwszego dnia działalności oraz korzystanie z atrakcyjnych produktów dodatkowych, takich jak ubezpieczenia czy karty paliwowe – to tylko niektóre argumenty szczególnie istotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ale wciąż za słabo kojarzone z leasingiem.

Ekspert firmy Compass Money zwraca również uwagę na inne korzyści, czekające na leasingobiorcę: – Rata leasingowa zmniejsza podstawę opodatkowania, bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami jest kosztem uzyskania przychodu. Warto także wspomnieć o braku branżowych ograniczeń w zakresie finansowania oraz elastyczności przy spłacie zobowiązania, najczęściej dostosowanej do potrzeb i możliwości przedsiębiorcy.

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English