TAMEH Polska finalizuje rozruch turbogeneratora

ArcelorMittal_m

TAMEH Polska finalizuje rozruch turbogeneratora o mocy 50 MW w elektrociepłowni EC Nowa na terenie dąbrowskiej huty ArcelorMittal Poland.

Inwestycja ta, której wartość przekracza 120 mln złotych, ma na celu jak największe wykorzystanie gazów hutniczych i efektywne ich przetworzenie na energię elektryczną. Realizacja tego projektu w znaczący sposób przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego. Po jej uruchomieniu możliwe będzie zminimalizowanie nieefektywnego spalania gazów na świecy, gdyż zostaną one wykorzystane do wysokosprawnej produkcji energii.

– To pierwsza z wielu proekologicznych inwestycji zaplanowanych przez TAMEH Polska (Tauron ArcelorMittal Energy Holding), zwiększających efektywność energetyczną – mówi Andrzej Curyło, członek Zarządu spółki odpowiedzialny za produkcję.

Rozruch instalacji wymaga jednak całkowitego przeczyszczenia rurociągów, które w przyszłości doprowadzą parę do turbiny. Proces ten przeprowadzany jest przy użyciu pary wodnej o wysokim ciśnieniu i niestety generuje hałas.

Przepraszamy za te niedogodności mieszkańców Dąbrowy Górniczej i okolic – mówi Andrzej Curyło. – Zbliżamy się już do końca tego procesu. Podczas najbliższych kilku czyszczeń hałas będzie mniejszy, bo ciśnienie pary wodnej zmniejszyliśmy o 30 proc. Aby jeszcze bardziej ograniczyć uciążliwość tego procesu dla naszych sąsiadów, zakupiliśmy też specjalne tłumiki, które zainstalujemy do 11-ego maja br. Sprawią one, że hałas z tego źródła przestanie być słyszalny poza terenem dąbrowskiej huty.

 

Źródło: ArcelorMittal Poland

Authors

Related posts

Góra
English