Rozdzielnica UniGear typu ZS1 otrzymała bezterminowe dopuszczenie do użytku w podziemnych zakładach górniczych

UniGear Digital Concept

UniGear zostanie wykorzystana w realizacji kontraktu dla kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka”, do której ABB dostarczy rozdzielnicę i rozbuduje istniejącą sekcję rozdzielni ZS1.

Certyfikację Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego przeszła rozdzielnica średniego napięcia UniGear typu ZS1 7,2/12 kV, 630 do 1600 A, 25 do 31,5 kA, przeznaczona do pracy w podziemnych wyrobiskach górniczych niezagrożonych wybuchem metanu i zaliczonych do klasy „A” zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Wcześniejsze, wydane na okres 5 lat, dopuszczenie Prezesa WUG wygasło. Obecnie jest ono bezterminowe.Aby z sukcesem zakończyć proces certyfikacji, rozdzielnica w wykonaniu IP54 musiała przejść szereg niezbędnych testów do pracy w wyrobiskach niezagrożonych wybuchem metanu i zaliczonych do klasy „A” zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Szafy rozdzielnicy zostały zbadane między innymi pod kątem odporności na pył i wodę. Pozytywne opinie atestacyjne dotyczące stopnia ochrony IP54 oraz możliwości stosowania w warunkach podziemnego zakładu górniczego wydały jednostki notyfikowane: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

To oznacza, że ABB może oferować UniGear typu ZS1 w stopniu ochrony IP54 w przetargach, dotyczących rozdzielnic dołowych 6 kV oraz w postępowaniach w górnictwie, gdzie wcześniej firma wykorzystywała urządzenia pośredników. – Rozdzielnica ZS1 jest ważnym elementem projektów, realizowanych pod ziemią. Będziemy wykorzystywać ją w modernizacjach i przy nowych instalacjach zarówno w warunkach podziemnego zakładu górniczego jak i na powierzchni, wszędzie tam gdzie jest wymagany stopień ochrony IP54, na przykład w zakładach przeróbczych oraz budynkach maszyn wyciągowych – powiedział Rafał Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Lokalnej Jednostce Biznesu ABB Rozwiązania dla Przemysłu Wydobywczego.

ABB pozyskała już kontrakt na certyfikowaną rozdzielnicę. Firma dostarcza urządzenie oraz rozbudowuje sekcję istniejącej rozdzielnicy typu ZS1 w kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka”, jednej z najnowocześniejszych kopalń w Polsce, która od lat z powodzeniem wykorzystuje rozwiązania ABB.

Dla klienta dostarczymy sprawdzone i odporne rozdzielnice, które według użytkowników są najbardziej niezawodnymi tego typu urządzeniami. W przypadku aplikacji do zasilania głównego w kopalniach, to właśnie niezawodność i szybki dostęp do części serwisowych ma kluczowe znaczenie – powiedział Paweł Powroźnik z LBU Rozwiązania dla Przemysłu Wydobywczego.

Realizacja inwestycji w kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” będzie istotną referencją dla firmy. – Dopuszczenie pozwala nam stosować rozdzielnicę u wielu znaczących klientów oraz w instalacjach, gdzie wcześniej były wykorzystywane urządzenia ABB. Rozdzielnica rozszerza portfiolio Grupy ABB na rynku polskiego górnictwa, dzięki czemu obecnie dysponujemy doskonałą ofertą i sprawdzonymi rozwiązaniami dla podziemnych zakładów górniczych – podsumował Rafał Pietrzak.

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English