Bezpieczne i niezawodne zasilanie dla spalarni odpadów od ABB

ABB spalarnia+Poznan_508

Wizualizacja spalarni odpadów w Poznaniu. Źródło: SITA Zielona Góra, autorzy: Jakub Potok i Anna Dąbek

Urządzenia ABB zwiększą bezpieczeństwo energetyczne nowoczesnego zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu, który będzie w stanie przetworzyć 210 tys. ton śmieci rocznie na energię elektryczną i cieplną.
Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) będzie jedną z najbardziej wydajnych w Polsce. W ramach wartej ponad 700 mln zł inwestycji ABB dostarczy dla jednego z podwykonawców – Elsta – 39 sztuk przemienników częstotliwości, z czego 11 sztuk typu ACS 800-17 z możliwością zwrotu energii do sieci i 5 sztuk typu ACS 800-37 o niskiej emisji harmonicznych oraz urządzenia zasilające wraz z systemem sterowania.
Spalarnia, którą wybuduje firma SITA Zielona Energia, ma być instalacją obsługującą kilkaset tysięcy mieszkańców Poznania oraz 9 sąsiednich gmin. Inwestycja umożliwi odzyskiwanie energii cieplnej (min. 267 tys. MWh rocznie) oraz produkcję energii elektrycznej (min. 128 tys. MWh rocznie) w układzie kogeneracji. Dzięki temu spalarnia dostarczy wyprodukowaną energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energię elektryczną do krajowej sieci elektroenergetycznej.
Dla inwestora niezwykle ważne były aspekty efektywnego oczyszczania spalin oraz kwestie bezpieczeństwa. Wszystkie, najbardziej wyśrubowane wymogi spełniają urządzenia ABB. Dzięki zintegrowanym z systemem sterowania przemiennikom częstotliwości ACS 800-17/-37 ilość zakłóceń harmonicznych wprowadzanych do otoczenia będzie zmniejszona do poziomu pozwalającego spełnić najbardziej rygorystyczne normy europejskie.
– Zastosowanie do sterowania silników wentylatorów przemienników częstotliwości typu ACS 800-17 pozwoli na natychmiastowe zatrzymanie tych układów napędowych, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kotła. W przypadku awarii zapewnia to jego szybkie wygaszenie i zatrzymanie produkcji. Urządzenia ABB skrócą ten proces do kilku sekund, co uchroni instalację przed potencjalnym uszkodzeniem – powiedział Bartłomiej Orzechowski, Kierownik Sprzedaży Lokalnej Jednostki Sprzedaży Napędy i Sterowanie.
Przemienniki ABB będą odpowiedzialne m.in. za wydajną pracę krytycznych urządzeń, jak pompy i wentylatory. Firma zaoferowała klientowi w pakiecie również niezawodne urządzenia zasilające: rozdzielnicę typu UniGear ZS1 oraz transformatory średniego napięcia typu CAST-COIL w wykonaniu suchym, dodatkowo spełniające wymagania postawione w tzw. „eko-dyrektywie”, a konkretnie w Rozporządzeniu Komisji (UE) NR 548/2014, które określa maksymalne dopuszczalne wartości dotyczące strat obciążeniowych i strat stanu jałowego. Aspekt efektywności energetycznej został więc również uwzględniony przy realizacji całej inwestycji.
– Instalacja spalarni jest nietypowa i innowacyjna. Zasilanie jest bowiem zbudowane w technologii kontenerowej. Tak realizowana inwestycja z punktu widzenia wykonawczego jest bardzo korzystna, ponieważ prace elektryczne można prowadzić w zasadzie niezależnie od części budowlanej obiektu, natomiast wymaga dużej precyzji w uzgadnianiu najdrobniejszych szczegółów już na etapie ofertowym. Urządzenia oprócz dopasowania elektrycznego powinny idealnie wpasować się w projektowane rozwiązanie kontenerowe, a sukces w osiągnięciu porozumienia tak naprawdę jest sukcesem dwóch stron: jest zawsze możliwy jeżeli tylko płaszczyzną rozmów będzie koncentracja i wysoka „wrażliwość inżynierska”, tak jak było w tym przypadku – tłumaczył Krzysztof Janoska, Dyrektor Biura Regionalnego Południe z lokalnej Dywizji Systemy i Produkty dla Energetyki.
Realizacja projektu w Poznaniu umacnia pozycję ABB na polskim rynku złożonych procesów spalania odpadów. Wcześniej firma współpracowała już z Elsta przy budowie spalarni śmieci w Krakowie.
– Kolejna znacząca referencja potwierdzi, że jesteśmy wiarygodnym i solidnym partnerem dla takich inwestycji. Mamy szerokie portfolio i bogate doświadczenie, które umożliwia nam oferowanie kompleksowych ofert z pełnym zapleczem inżynierskim i serwisowym – dodał Krzysztof Janoska.

 

Źródło: ABB

Authors

Related posts

Góra
English