Tłumik drzwi przesuwnych – płynny ruch ciężkich drzwi i okien do położenia końcowego

SKF SSD_Image_m
Firma SKF stworzyła rewolucyjny system tłumiący, który umożliwia płynne zamykanie ciężkich drzwi przesuwnych.
Tłumik drzwi przesuwnych (SDD – Sliding Door Damper) składa się z dwóch sprężyn gazowych i tłumika olejowego, które umożliwiają szybki, płynny i bezpieczny ruch drzwi o masie dochodzącej do 400 kg do położenia końcowego – praktycznie niezależnie od siły, z jaką są zamykane. SDD zarówno pełni funkcję hamulca, jak i ustawia drzwi w położeniu zamknięcia.
Dzięki nowemu rozwiązaniu ciężkie drzwi przesuwne mogą zamykać się bez odbicia – mówi Hans Intelmann, dyrektor ds. projektowania produktów w należącej do Grupy SKF spółce HAHN Gasfedern.
Budowa systemu stanowi duży krok naprzód w stosunku do stosowanych obecnie rozwiązań, wykorzystujących z reguły pojedynczą sprężynę powietrzno-gazowo-olejową i obsługujących drzwi o masie ograniczonej do 100 kg. Dostępne aktualnie na rynku porównywalne produkty przeznaczone do cięższych drzwi w większości zajmują wiele miejsca, są kosztowne i wymagają wykonywania połączeń elektrycznych lub hydraulicznych.
Nowy produkt łączy w sobie trzy niezależne funkcje: hamowanie regresywne, amortyzację w położeniu końcowym i powolne domykanie. Spowalnia on ruch liniowy drzwi, okien, a nawet ciężkich szuflad aż do osiągnięcia ustalonego położenia końcowego.
SDD montuje się w drzwiach przesuwnych. Składa się z sekcji wzdłużnej z tłokiem swobodnym („pływającym”) na każdym końcu oraz pracującym w oleju tłokiem amortyzującym. Oba końce SDD są wypełnione gazem, który praktycznie uniemożliwia wyciek oleju. O tłoczysko elementu amortyzującego zaczepiony jest hak. Zamknięcie drzwi skutkuje uruchomieniem haka, który odblokowuje sprężony element amortyzujący. Pęd drzwi oddziałuje na tłoczysko, wskutek czego tłok amortyzujący wyhamowuje w oleju. Dociśnięciu go do amortyzatora pneumatycznego na końcu odpowiadającym położeniu zamknięcia towarzyszy powolne zatrzymanie drzwi.
SDD jest dostępny w czterech rozmiarach zróżnicowanych pod względem długości obudowy, przystosowanych do drzwi o masie z zakresu od 60 do 400 kg. W pierwszej kolejności na rynku pojawi się najmniejszy model, którym jest Soft Close 04-12. W jego przypadku długość obudowy wynosi 315 mm, a zakres dopuszczalnej masy drzwi to 60–100 kg. Wersja ta jest skierowana do producentów mebli i powiązanego wyposażenia. Największe możliwości zaoferuje model 08-23 – z obudową o długości 480 mm, odpowiedni do drzwi o masie od 200 do 400 kg.
SDD najprawdopodobniej znajdzie zastosowanie w różnego rodzaju systemach drzwi przesuwnych, między innymi w bramach stodół i garaży, ściankach działowych i portfenetrach. SKF przewiduje zainteresowanie ze strony hurtowników i producentów drzwi przesuwnych, mebli i osprzętu budowlanego.
Tłumik drzwi przesuwnych to jedno z nowatorskich rozwiązań, jakie SKF zaprezentuje w ramach tegorocznych Targów Hanowerskich, odbywających się w dniach od 13 do 17 kwietnia. Więcej informacji uzyskać będzie można w hali 22, przy stoisku B12, a także na stronie internetowej www.skfpowerthefuture.com.

 

Źródło: SKF

Authors

Related posts

Góra
English