Centrum Szybkiego Prototypowania coraz bliżej otwarcia

ProX500Plus_m
W Kieleckim Parku Technologicznym podpisano dziś umowę z firmą 3D Lab , która dostarczy do instytucji drukarkę. Zakup ten pozwoli na uruchomienie w czerwcu, w KPT  Centrum Szybkiego Prototypowania. Z usług Centrum skorzystają głównie przedsiębiorcy z branży produkcyjnej.
Wykonany przez nas prototyp pozwoli przedsiębiorcy sprawdzić cechy estetyczne i ergonomiczne nowego produktu, w tym m.in. jego wygląd, czy jest wygodny, czy przyciski są spasowane w odpowiedni sposób etc. Już na etapie projektu można wykluczyć pewne niedociągnięcia – informuje  Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. Ale to nie wszystko. W centrum przedsiębiorcy wykonają też elementy zastępcze. – Wyobraźmy sobie sytuację,w której psuje się jeden z elementów urządzenia, a jego wymiana może zająć dwa lub trzy tygodnie, podczas których urządzenie pozostaje niesprawne. W Centrum taki element możemy przygotować w trzy dni i będzie on spełniał wszystkie wymagania – dodaje Szymon Mazurkiewicz.
Pierwsze zlecenia Centrum to wykonanie 30 prototypów produktów, zaprojektowanych podczas realizacji innego projektu KPT – „Perspektywy RSI Świętokrzyskie – IV etap”.
Za prototypy firmy nic nie zapłacą, co – mamy nadzieję – pozwoli nam zbudować rynek.Liczymy, że docelowo przedsięwzięcie będzie rentowne. Ta branża rozwija się niezwykle dynamicznie, ma ogromny potencjał – mówi Szymon Mazurkiewicz. Przedsiębiorców do Centrum mają przyciągnąć przede wszystkim korzyści ekonomiczne.
Drukarka zakupiona przez KPT pracuje w technologii SLS (Selective Laser Sintering), która polega na laserowym spiekaniu proszków poliamidowych. Uzyskane produkty są dokładnym odwzorowaniem zaprojektowanych  komputerowo modeli bryłowych.  Drukarka ProX 500 Plus wytwarza wysokiej jakości modele termoplastyczne o wysokich właściwościach mechanicznych do różnorodnych zastosowań – zarówno na potrzeby produkcji części funkcjonalnych jak i wytrzymałego prototypowania. Urządzenie zakupione przez KPT jest pierwszym tego typu w Polsce i Europie. Dodatkowo wydrukowane modele charakteryzują się dużą precyzją oraz powtarzalnością.
Zalety technologii:
• ekonomiczna zarówno przy produkcji jednostkowej, jak i masowej,
• idealna dla zindywidualizowanej, niepowtarzalnej produkcji,
• idealna do większych wydruków oraz krótkich serii produkcyjnych,
• idealna do masowej, spersonalizowanej produkcji,
• szerokie spektrum zastosowań,
• trwałość i długa żywotność zaawansowanych materiałów,
• bezkonkurencyjna szybkość druku.

Zastosowanie:
– przemysł tworzyw sztucznych,
– motoryzacja,
– elektronika,
– lotnictwo,
– kosmonautyka,
–  medycyna,
–  wzornictwo przemysłowe,
– architektura,
–  przemysł spożywczy.

Źródło: KPT

 

Authors

Related posts

Góra
English