Bogatynia ma nowoczesną rozdzielnię

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
TAURON Dystrybucja zakończył modernizację stacji elektroenergetycznej w Bogatyni, która zasila między innymi Kopalnię Węgla Kamiennego Turów. Nowoczesna rozdzielnia jest pierwszą w oddziale w Jeleniej Górze i dwudziestą w TAURON Dystrybucja, wybudowaną w technologii GIS.
Istotą technologii GIS (Gas Insulated Switchgear) jest użycie w urządzeniach rozdzielających energię elektryczną, gazu zwanego sześciofluorkiem siarki (SF6), zamiast tradycyjnie wykorzystywanego izolatora – powietrza. Gaz ten ma trzykrotnie lepsze od powietrza właściwości izolacyjne i dobrze gasi łuk elektryczny. Jego zastosowanie w hermetycznych rozdzielniach wysokiego napięcia umożliwia zdecydowane zmniejszenie wielkości samej stacji. To sprawia, że jest to rozwiązanie idealne przy ograniczonych możliwościach terenowych.

Tauron modernizacja_m
Stacja elektroenergetyczna w Bogatyni została wybudowana w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, dla miejscowości Bogatynia oraz szybko rozwijającej się wówczas kopalni węgla brunatnego. Po latach eksploatacji stan techniczny budynku stacji stale się pogarszał – ulegał stopniowemu osiadaniu ze względu na trudne warunki geologiczne panujące na terenie kopalni węgla.
W związku z tym nowy obiekt wymagał wybudowania go w takiej technologii, która zapobiegnie niszczeniu budynku. Projektanci postanowili, że stacja zostanie umieszczona na palach. Dzięki temu rozwiązaniu warunki geologiczne nie będą miały wpływu na wytrzymałość konstrukcji, osiadanie budynku oraz zainstalowane urządzenia m.in. rozdzielnię 110kV w technologii GIS.
Zmodernizowana rozdzielnia w Bogatyni charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi i praktycznie nie będzie wymagała konserwacji. Obudowa jest odporna na działanie korozji, a napędy silnikowe są samo smarowalne na cały okres użytkowania. Główne styki wyłączników, odłączników i uziemników charakteryzują się duża trwałością i obliczone są na długi okres użyłkowania. Pierwszy przegląd (otwarcie przedziałów gazowych) wymagany będzie najwcześniej za 25 lat. Obudowa ma dużą wytrzymałość mechaniczną i odporność na łuk elektryczny, dzięki czemu rozdzielnica jest bezpieczna dla personelu obsługi.
Głównym wykonawcą obiektu w Bogatyni była firma Siemens.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Źródło: TAURON

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English