ABB przedstawia YuMi, pierwszego na świecie dwuramiennego robota współpracującego z człowiekiem

ABB YuMi_m
YuMi, jeden z etapów strategii „Next Level” firmy ABB, zwiastuje nową erę robotów współpracujących, które są w stanie wykonywać takie same zadania co ludzie i pracować razem z nimi przy zagwarantowaniu bezpieczeństwa wszystkich dookoła.
ABB, wiodący dostawca technologii energetyki i automatyki, przedstawił YuMi – pierwszego na świecie, w pełni współpracującego z człowiekiem, dwuramiennego robota przemysłowego. Prezentacja odbyła się w tym tygodniu podczas Hannover Messe, jednych z najważniejszych na świecie targów poświęconych technologii przemysłowej.
Wprowadzenie na rynek robota YuMi to jeszcze jeden krok w strategii „Next Level” firmy ABB, ukierunkowanej na przyspieszone tworzenie trwałej wartości. Strategia opiera się na trzech kluczowych obszarach: zyskownym wzroście, współpracy w biznesie oraz realizacji projektów.
Nadeszła nowa era robotów współpracujących, stanowiąca integralną część naszej strategii Next Level – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – YuMi urzeczywistnia ideę współpracy pomiędzy ludźmi i robotami. To rezultat lat badań, który zmienia sposób, w jaki ludzie i roboty oddziałują na siebie nawzajem.
W 1974 roku ABB przedstawiła pierwszy na świecie, napędzany elektrycznie i sterowany mikroprocesorem robot przemysłowy, rozpoczynając tym samym współczesną rewolucję w zakresie robotyki. Obecnie ABB posiada zainstalowaną bazę 250 tys. robotów na całym świecie. Wraz z premierą YuMi firma po raz kolejny przekracza granice robotyzacji, zasadniczo poszerzając zakres tych procesów przemysłowych, które mogą zostać zautomatyzowane za pomocą robotów.

ABB YuMi1_m
Niewiele obszarów produkcyjnych zmienia się w tak szybkim tempie, jak montaż małych elementów. W szczególności w przemyśle elektronicznym popyt na produkty szybko się zwiększył, przekraczając możliwości rynku wykwalifikowanej siły roboczej. Konwencjonalne metody montażu tracą na znaczeniu, a dla wytwórców koniecznością z ekonomicznego punktu widzenia staje się inwestowanie w nowe rozwiązania.
Według BCG Research do 2025 roku wdrożenie zaawansowanych technologicznie robotów zwiększy produktywność w wielu sektorach gospodarki nawet o 30 procent oraz zmniejszy koszty pracy o co najmniej 18 procent w takich krajach jako Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy.
YuMi został zaprojektowany w odpowiedzi na potrzeby elastycznej i szybko zmieniającej się produkcji dla branży elektronicznej, jednak z równie dobrym skutkiem może zostać użyty w każdym środowisku montażu małych elementów – dzięki swojej dwuramiennej budowie, ruchomym ramionom, uniwersalnemu systemowi podawania części, wizyjnemu systemowi lokalizacji elementów, programowaniu przez nauczanie zadanego toru ruchu oraz najnowocześniejszemu, precyzyjnemu systemowi kontroli ruchu.
Dzięki swojej bezpiecznej konstrukcji YuMi może wykonywać operacje w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Ma lekki, sztywny magnezowy szkielet, plastikową obudowę pokrytą miękkim materiałem amortyzującym wstrząsy i uderzenia. YuMi jest kompaktowym robotem wielkości człowieka i poruszający się jak człowiek, dzięki czemu osoby z nim współpracujące mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo – to cecha, dzięki której YuMi otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot „best of the best” w kategorii Design Concept.
Gdy YuMi wykryje nieoczekiwane oddziaływanie, takie jak zderzenie ze współpracownikiem, jest w stanie zatrzymać się w ciągu milisekund, a ruch robota może zostać wznowiony w tak prosty sposób jak proste jest wciśnięcie przycisku „play” w pilocie. YuMi nie ma miejsc, w których może dojść do przypadkowego zaciśnięcia zewnętrznych obiektów, dzięki czemu nic delikatnego nie może zostać uszkodzone w trakcie ruchu ramion robota.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English