Nowe zamówienie od NEWAG z Europejskim Forum Taborowym w tle

Newag Lokomotywa_E6ACT_Dragon_m
Zakończony sukcesem kontrakt na dostawę ośmiu zespołów napędowych dla polskiej lokomotywy Dragon przyniósł firmie ABB kolejne zlecenie. Zakład Urządzeń Przekształcania Mocy i Napędów ABB w Aleksandrowie Łódzkim otrzymał właśnie zamówienie na pięć kolejnych zestawów od producenta lokomotywy – NEWAG. Podczas zakończonego niedawno Europejskiego Forum Taborowego NEWAG docenił wkład ABB w sukces lokomotywy Dragon.
Europejskie Forum Taborowe odbyło się w marcu w Warszawie. W tym roku organizatorzy poświęcili to największe i najbardziej prestiżowe w Europie Środkowo-Wschodniej branżowe spotkanie innowacyjnym rozwiązaniom w transporcie szynowym. Podejmowane tematy, prezentacje i dyskusje dotyczyły przede wszystkim nowoczesnych technologii i innowacyjności w konstruowaniu oraz utrzymaniu pojazdów szynowych, szczególnie pod kątem zużycia energii, designu i podzespołów.
– Jest to niezwykle ważne spotkanie, w którym uczestniczą przedstawiciele branży kolejowej, dostawcy pojazdów i podzespołów, wykonawcy i eksperci rynkowi – mówi Tomasz Wróblewski z ABB, kierownik Lokalnej Grupy Produktowej Trakcja Pojazdowa. – Merytoryczny poziom prezentacji i dyskusji jest bardzo wysoki, my również mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej oferty, dzięki której producenci pojazdów szynowych są w stanie poprawić ich jakość, niezawodność, uzyskać oszczędności energii i zoptymalizować konstrukcję.
Wśród tematów podejmowanych przez prelegentów tego dwudniowego spotkania nie zabrakło kwestii konsumpcji energii i innowacji w sferze napędów, wśród których wymieniano przede wszystkim pojazdy z napędem elektrycznym oraz hybrydowe. Ciekawą prelekcję wygłosił Majid Belkhayat, Dyrektor Handlowy NEWAG, Wydział Zamiejscowy Gliwice, która jako pierwsza po 25 latach przerwy zaprojektowała i wyprodukowała w całości polską lokomotywę, przeznaczoną do prowadzenia ciężkich składów towarowych, o nazwie Dragon. Podczas prezentacji doceniono wkład w ten projekt firmy ABB, która dostarczyła przekształtniki trakcyjne BordLine CC1500, silniki trakcyjne, dławiki liniowe, dławiki sinusoidalne oraz transformatory pomocnicze. Produkty te stały się standardowym wyposażeniem lokomotyw E6ACT Dragon.
– To był bardzo miły akcent, który stał się pewnym ukoronowaniem naszej doskonałej, wieloletniej współpracy – przyznaje Tomasz Wróblewski. – I jednocześnie dobra prognoza na przyszłość. Do naszego zakładu w Aleksandrowie Łódzkim wpłynęły właśnie kolejne zamówienia na zespoły napędowe dla następnych lokomotyw Dragon. Realizacja pierwszych zleceń przewidywana jest na wrzesień tego roku.
Tegoroczne Europejskie Forum Taborowe odbyło się pod honorowym patronatem Kolei Ukraińskich, a organizatorem imprezy był TOR Konferencje.

 

Źródło: ABB

Authors

Related posts

Góra
English