Mierniki uniwersalne do zastosowań profesjonalnych

Mera

Zdjęcie: Mera


Multimetry to najczęściej używane mierniki i to nie tylko w służbach UR. Obecnie poza podstawowym funkcjami takimi jak: woltomierz, amperomierz i omomierz są w nich implementowane dodatkowe, jak np. pamięć mierzonych wielkości czy też wyznaczanie średniej wartości z pomiarów.

 

Połączenie wielu funkcji w jednym urządzeniu i zastosowanie technologii cyfrowej daje użytkownikom uniwersalne narzędzie nie tylko do zastosowań ściśle związanych z pracami elektrycznymi. Nowoczesne multimetry cyfrowe pozwalają na wykonanie kilku pomiarów jednocześnie, np. wartości napięcia i jego częstotliwości, mogą zapamiętać wiele wyników przeprowadzonych pomiarów oraz wyznaczać z nich średnią. Często profesjonalne urządzenia są wyposażane w bezprzewodową transmisję danych. Również niektóre modele wyposaża się w przydatną w przemyśle funkcję, jaką jest testowanie izolacji. Podstawowe wersje multimetrów pozwalają na pomiary wymienionych powyżej wielkości elektrycznych, a także polaryzacji i pojemności. Również pozwalają na mierzenie rzeczywistej wartości skutecznej (True RMS), jak też wybranych wielkości nieelektrycznych.

Obecnie nowoczesne multimetry mają dużą dokładność pomiarów i są reguły wyposażone w funkcję automatycznej zmiany zakresu pomiarowego. Modele popularne nieprzeznaczone do użytku profesjonalnego mogą przy pierwszym kontakcie robić dobre wrażenie. Jednak nie osiągają takiej dokładność i powtarzalności pomiarów, jaką charakteryzują się droższe urządzenia. Chodzi też o zabezpieczenia przeciw przeciążeniom i zaburzeniom ESD (wyładowania elektrostatyczne). Dziś w niektórych pracach wykonywanych przez elektroinstalatorów (służby utrzymania ruchu) korzysta się z mierników cęgowych, które pozwalają na pomiary wartości prądów bez potrzeby przerywania ciągłości obwodu elektrycznego. W niektórych zastosowaniach cenna jest też możliwość pomiarów rezystancji izolacji.

 

Dobór multimetru

Specjaliści z firmy Biall zwracają uwagę, że podczas wyboru miernika na potrzeby użytkowania w zakładzie przemysłowym, należy pamiętać o możliwości pomiaru rzeczywistej wartości skutecznej tzw. TrueRMS napięć i prądów przemiennych. Zdarza się, że użytkownicy wybierają „zwykłe” mierniki, nie biorąc pod uwagę tego, że w zakładach przemysłowych często mamy do czynienia z przebiegami odkształconymi i taki miernik nie wskaże wartości prawidłowej, a zaniżoną. Kolejną ważną sprawą jest jakość wykonania (wytrzymałość) oraz dokładności, z jakimi urządzenie jest w stanie pomierzyć dane wartości. Często radzi się, aby przy wyborze po pierwsze zadać sobie pytanie, co będzie mierzone i z jaką ma to być robione dokładnością. Liczą się też niezawodność i zabezpieczenie oddziaływaniem środowiska zewnętrznego, wilgoci itp. Liczy się precyzja wykonania i powtarzalność odczytów.

AMT

Zdjęcie: AMT

Wszystkie mierniki cyfrowe mają ekran LCD i w porównaniu z analogowymi są dokładniejsze co najmniej o 5%. Wygodny jeśli wyświetlacz wyposażony w bargraf (linijka analogowa) – można za jego pomocą szybko, choć w sposób przybliżony, oszacować mierzoną wielkość bez konieczności interpretowania cyfr odczytu. Czasem przydają się też takie funkcje jak badanie tranzystorów, ciągłości, możliwość pomiaru temperatury. Niektórzy specjaliści uznają za kluczowe zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, takie cechy jak równowaga pomiędzy ceną a funkcjonalnością, sygnał dźwiękowy, który sygnalizuje ciągłość połączenia elektrycznego bez konieczności patrzenia na miernik. Przykłady niektórych renomowanych marek mierników to: Fluke, Aligent, Wavetek/Metermen, B+K Precision, Beckman, HP, Extech. Serwis Tools Reviewer wybrał 5 najlepszych profesjonalnych multimetrów na przełomie lat 2014 i 2015. Są to modele Fluke 87-V Digital, Fluke 117 Electricians TrueRMS, Fluke 116 HVAC Multimeter z pomiarem temperatury i mikroamperów, Fluke 115 Compact True-RMS Digital oraz INNOVA 3340 Automotive Digital Multimeter (10 MegOhm/UL).

W Polsce najbardziej rozpoznawalne są produkty Fluke, firmy Sonel oraz niemieckiego Voltcrafta (dystrybutorem jest Conrad Electronic). Rynek multimetrów jest nasycony zwłaszcza produktami tanimi. Oczywiście raczej nikt ich nie poleca do użytku profesjonalnego.

 

Authors

Related posts

Góra
English