Podstawowy parametr – podziałka łańcucha

Paweł Czop_mPaweł Czop, specjalista ds. marketingu, Spomasz Zamość

• Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem łańcuchów używanych w przemyśle są łańcuchy napędowe nazywane potocznie łańcuchami Galla, precyzyjnymi, rolkowymi czy też drabinkowymi. Łańcuchy te sklasyfikowane i opisane są według różnych norm; mają swoje oznaczenia pozwalające na ich szybką identyfikację pod względem wymiarów. Najpopularniejsze są łańcuchy typu B.

Podstawowym parametrem jest podziałka łańcucha, która jest określana w calach lub metrycznie. Na jej podstawie mamy już wyobrażenie o wielkości łańcucha, gdyż pozostałe wymiary, jak np. średnica rolki czy szerokość wewnętrzna, są wprost proporcjonalne. Najmniejsze podziałki zaczynają się od P=1/4’’ (6,35 mm), gdzie 1 metr takiego łańcucha waży około 12 gramów, ale np. 1 metr łańcucha o podziałce P=4,5’’ (114,3 mm) waży 145 kg. Mowa tutaj o łańcuchach jednorzędowych, jednak ze względu na budowę łańcuchy te występują również jako dwurzędowe oraz trzyrzędowe.

Zastosowanie dwu- i trzyrzędowych łańcuchów podyktowane jest ich odpowiednio wyższą wytrzymałością na zrywanie w stosunku do jednorzędowych, przy zachowaniu pozostałych wymiarów (podziałka, średnica rolki, grubości płytek itd.).

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English