W Murowie stanie najdłuższa linia sortowania drewna w Europie

Stora Enso IMG_7739_m

400-metrowa linia sortowania będzie skanować drewno w zakresie gatunku, wymiarów, jakości, dzięki czemu każdy kawałek drewna zostanie optymalnie przetarty na wysokiej jakości tarcicę, a w dalszym etapie przerobiony na nowoczesny materiał konstrukcyjny. Zdjęcie: Forestor

W Murowie dobiega końca  montaż najdłuższej w Europie linii do sortowania drewna okrągłego o długości 400 m. To jeden z pierwszych efektów budowy nowoczesnego tartaku i zakładu przerobu drewna, realizowanego przez Stora Enso w Polsce.
Miejsce, gdzie przez ostatnie 50 lat istniał tartak w Murowie koło Opola, zmieniło się w dynamiczny plac budowy. Łagodna zima pozwoliła spółce Stora Enso Wood Products  na szybką realizację planu inwestycyjnego. Wokół obszaru, na którym już za kilka miesięcy rozpocznie pracę nowa linia tartaczna, usypano wał akustyczny, ograniczający hałas i poprawiający komfort życia mieszkańcom.
W ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia prac ziemnych widać już efekty – w pierwszych promieniach wiosennego słońca błyszczy potężna, nowa hala tartaczna, w której stanie nowoczesna i niezwykle wydajna linia do przetarcia drewna niemieckiej firmy Linck. Jej maksymalny posuw wyniesie aż 134 m/min. Podawane do niej będą kłody sortowane uprzednio na 400-metrowej linii, której montaż niebawem zostanie ukończony.
– Jest to obecnie najdłuższa w Europie linia do sortowania drewna okragłego, wyposażona w nowoczesne systemy detekcji metalu, skanowania 2D oraz 3D – wyjaśnia Sebastian Mikulicz, kierownik planowania produkcji Stora Enso Wood Products w Murowie.

Stora Enso IMG_7825_m
Kamery i czujniki,  zainstalowane w linii sortowania, będą w stanie dokładnie zmierzyć kłodę pod względem jej długości , średnicy oraz krzywizny, a także wykryć ewentualne wady, dzięki czemu – przetwarzając te dane komputerowo – drewno trafi do odpowiednich boksów sortowniczych i zostanie  przeznaczone do takiej obróbki, która maksymalnie wykorzysta jego potencjał i wyeliminuje wadliwe fragmenty.
–  Wszystko to będzie się działo w ułamkach sekund, a do tego sprawi, że dotychczasowa żmudna i ciężka praca brakarza, który dokonywał tego typu pomiarów na placu surowca, zamieni się w nowoczesną, bezpieczną i wygodną pracę za sterami kabiny linii sortowniczej, w której rola operatora sprowadza się do wprowadzania danych do komputera i monitoringu tego, co dzieje się na ekranach – dodaje  Sebastian Mikulicz.

Stora Enso IMG_7728_m

Pomiar drewna w Murowie bazował dotąd na wprawnym oku brakarza. Zdjęcie: Forestor

 

Stora Enso jest drugim co do wielkości producentem tarcicy i wyrobów z drewna na świecie. Ponadto jest kluczowym graczem na rynku produkcji celulozy papieru i opakowań z drewna. W 35 krajach zatrudnia łącznie 29 000 pracowników. Stora Enso Wood Products Sp z o.o.  z siedzibą w Murowie specjalizuje się w produkcji drewna budowlanego. Obecnie spółka realizuje inwestycję zwiększającą wielkość produkcji z 70 000 do 400 000 m3 wyrobów drzewnych rocznie oraz zatrudnienie ze 170 do ponad 300 pracowników.

 

Źródło: Forestor Communication

Authors

Related posts

Góra
English