Gekoplast zwiększa produkcję

Gekoplast_maly 

Gekoplast uruchomił nową linię produkcyjną płyt komórkowych. Oznacza to, że moce wytwórcze spółki w tym segmencie wzrosną o 28 proc.

Dzięki inwestycji całkowita produkcja płyt komórkowych wzrośnie do 10 tys. ton rocznie, zapewniając Gekoplastowi znaczący wzrost udziału w europejskim rynku. Przyniesie to jednocześnie wzrost wszystkich mocy wytwórczych zakładu o ponad 16 proc. w porównaniu do stanu na  początek roku.

Nowa linia będzie odpowiadać za wzrost produkcji zarówno samych płyt komórkowych, jak i wyrobów, które z nich powstaną – np. layer-padów. Zgodnie z prognozami na 2015 r. ma ona wygenerować ok. 9 mln zł dodatkowego przychodu. Istotnie skróci także czas realizacji zamówień dla  kontrahentów i pomoże spółce skutecznie konkurować na europejskim rynku.

– Nowa linia to kolejny krok w realizacji naszej strategii. Istotnie przyczyni się ona do wzrostu produkcji sprzedanej w kolejnych  miesiącach. Zainwestowaliśmy, by móc produkować szybciej oraz zwiększyć  asortyment płyt komórkowych – komentuje Piotr Górowski, prezes Gekoplastu.

Spółka zdobyła właśnie również pierwsze duże zlecenie na dostawę layer-padów, czyli przekładek transportowych. – Dzięki niemu zrealizujemy aż 25 proc. ich produkcji zaplanowanej na ten rok. Przekładki trafią do niemieckiego kontrahenta, ale ich przeznaczeniem jest rynek turecki i polski. Liczymy na stały wzrost sprzedaży tego wyrobu, bo coraz więcej producentów docenia ich trwałość i łatwość utrzymania w czystości – mówi Piotr Górowski.

Wzrost produkcji płyt komórkowych i wprowadzenie do asortymentu przekładek transportowych pozwoli na zapowiadany przez zarząd skokowy wzrost sprzedaży. Celem jest również zmiana jej struktury w kierunku produktów bardziej zaawansowanych. W 2015 roku, poza zwiększeniem produkcji płyt komórkowych, Gekoplast będzie rozwijać produkty z płyt pełnych i segment opakowań. Ograniczy natomiast produkcję wyrobów wtryskowych.

Wzrost przychodów przy utrzymaniu restrykcyjnej dyscypliny kosztowej oraz nacisk na produkty wysokomarżowe i wysoko przetworzone, zaowocuje skokowym wzrostem zyskowności spółki. Zgodnie z prognozą na 2015 rok poprawa wydajności ma przynieść wzrost rentowności netto z 4,3 do 6,9 proc., a rentowności operacyjnej z 6,9 do 9,2 proc. Rentowność EBITDA ma w tym roku przekroczyć 12 proc., a zysk netto wzrosnąć o 52 proc. do 6,3 mln zł. Przychody Gekoplastu mają wrosnąć o ponad 18 proc. do poziomu ok. 90 mln zł. Połowa z nich jest generowana przez eksport, głównie do krajów UE, a największym odbiorcą produkcji są Niemcy.

– Spółka ma jasno określoną strategię, realizuje prognozy i wyznaczone cele – podkreśla Górowski. – W ten sposób chcemy budować zaufanie na rynku, co jest niezwykle istotne w perspektywie naszych planów związanych z przenosinami na parkiet główny – dodaje Piotr Górowski. Gekoplast planuje przejście na rynek podstawowy GPW w ciągu roku-półtora.

W ciągu najbliższych kilku lat spółka chce dołączyć do ścisłej czołówki europejskich producentów płyt komórkowych. 

 

Źródło: Gekoplast

Authors

Related posts

Góra
English