Łańcuchy napędowe

01_m

Zdjęcie: Spomasz Zamość

 

Łańcuchy to powszechnie stosowany środek przenoszenia napędu, znajdujący zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wysokiej jakości łańcuch napędowy, odpowiednio dobrany do aplikacji, to warunek zapewnienia jego długiej żywotności oraz niezawodności.

Łańcuch to cięgno utworzone z szeregu podobnych ogniw, które – połączone – tworzą całość charakteryzującą się dużą zmiennością kształtu.

 

Typy łańcuchów

W zależności od budowy i przeznaczenia można wyróżnić trzy główne rodzaje łańcuchów: drabinkowe, płytkowe i pierścieniowe.

Łańcuchy drabinkowe stosowane są jako cięgna napędowe i dźwigniowe. Rozróżnia się łańcuchy drabinkowe sworzniowe, tulejkowe (bezrolkowe) i rolkowe.

Łańcuchy sworzniowe składają się z płytek i sworzni. Obecnie nie są one stosowane w napędach maszyn z uwagi na małą trwałość, spowodowaną zużywaniem się przegubów mających zbyt małą powierzchnię roboczą.

Łańcuchy tulejkowe składają się z płytek, sworzni i tulejek. Stosuje się je w maszynach wolnobieżnych lub napędach pomocniczych. Natomiast nie używa się ich w silnie obciążonych napędach głównych, ponieważ brak rolki spowodowałby znacznie większe zużywanie się tulejek i zębów na kołach oraz zmniejszenie sprawność przekładni.

Często stosowanymi łańcuchami napędowymi są obecnie łańcuchy rolkowe. Łańcuch rolkowy z płytkami prostymi składa się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych. Elementami łańcucha rolkowego są płytki, sworznie, tulejki i rolki. Łańcuchy rolkowe dwu- i więcej rzędowe powstają przez łączenie łańcuchów jednorzędowych odpowiednio wydłużonymi sworzniami.

Powszechnie używane są również łańcuchy płytkowe, których ogniwa składają się z cienkich płytek stalowych połączonych przegubowo ze sworzniem.

ŁAŃCUCH TRANSPORTOWY AKUMULACYJNY_m

Łańcuch transportowy akumulacyjny. Zdjęcie: Zakład Ślusarstwa Produkcyjnego ŁAŃCUCHY GALLA

 

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English