ACOPOS P3

B&R Acopos

B&R wprowadza ACOPOS P3, który wyznacza nowe normy sterowania napędami. Nowy serwonapęd 3-osiowy o gęstości mocy 4 amperów na litr przestrzeni jest najwydajniejszym na rynku urządzeniem tego typu, i to z funkcjami bezpieczeństwa. Gwarantuje dotychczas niezrównaną precyzję i dynamikę pracy z czasem próbkowania sygnału na poziomie 50 µs w całej kaskadzie sterowników.

Producenci maszyn i systemów znaleźli się pod istnym ostrzałem żądań o większą wydajność i dostępność eksploatacyjną ich produktów. Dylemat polega na spełnieniu tych wymagań i jednoczesnej redukcji czasu i kosztu budowania każdej maszyny. Nowa generacja serwonapędów B&R ma stawić czoła tym wyzwaniom.

ACOPOS P3 oferowany jest w wersji jedno-, dwu- i trzyosiowej, a także w przedziale mocy od 0,6 do 24 kW, tudzież od 1,2 do 48 amperów. Obudowa nowego napędu trzyosiowego jest równie mała, co tradycyjnego napędu jednoosiowego, a tym samym zmniejsza ilość potrzebnego miejsca w szafach sterowniczych o 69%.

Krótki, bo wynoszący 50 µs cykl sterowania prądowego, prędkością i położeniem to nowe możliwości sterowania napędami za pomocą ACOPOS P3. Procesy technologiczne odznaczające się znaczną dynamiką i dokładnością, np. w poligrafii i przemyśle opakowaniowym, wymagają bezwzględnie precyzyjnego sterowania ruchami o dużej prędkości. Nie stanowi to problemu dla ACOPOS P3, który odznacza się krótkim czasem cyklu oraz dysponuje przepustowością i precyzją działania sieci POWERLINK Ethernet czasu rzeczywistego.

Dzięki dyrektywom unijnym dotyczącym maszyn oraz podobnym przepisom prawa w innych częściach świata, coraz większą uwagę przywiązuje się do funkcji bezpieczeństwa komponentów automatyki przemysłowej. ACOPOS P3 uwzględnia wiele funkcji bezpieczeństwa odpowiadającym kryteriom kategorii 4 SIL 3 / PL e. Nowa funkcja o nazwie SLT (Safety Limited Torque – kontrola wartości momentu obrotowego granicznego) sprawdza, czy podczas ruchu nie dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego maksimum momentu obrotowego.

Zintegrowane funkcje bezpieczeństwa: STO SS1 SS2 SLS SMS SBC SDI SLI SLP SMP SLA RSP SBT SLT

Bezpieczeństwo w standardzie

System o takim stopniu minimalizacji umożliwia nawet integrację kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa sterowania. Wirtualny sterownik bezpieczeństwa SafeLOGIC-X pracuje na zwykłym sterowniku PLC, oferując niezawodność oczekiwaną przez klientów B&R bez wdrażania oddzielnego, dedykowanego sterownika bezpieczeństwa.

Kompletna kompatybilność

ACOPOS P3 może współpracować z wszystkimi Miejsce w szafach sterowniczych można zwolnić m.in. stosując serwonapędy instalowane na silnikach.

Bez strat energii

ACOPOS P3 połączony z napędem ACOPOSmulti daje temu drugiemu możliwość regenerowania mocy. Energia hamowania ACOPOS P3 nie zmienia się w ciepło na rezystorach hamowania, lecz zostaje przekazana do ACOPOSmulti za pomocą magistrali prądu stałego, mogącej podawać energię z powrotem do sieci.

Szersza kompatybilność z każdym miejscem instalacji

Tu właśnie ACOPOS P3 wyróżnia się uniwersalnością: może pracować w dowolnym miejscu na ziemi, ponieważ odpowiada najpowszechniej przyjętym układom zasilania sieciowego: TN, TT, IT, oraz TN-S. W niektórych przypadkach zgodność instalacji z lokalnymi przepisami wymaga tylko uzupełnienia jej o dodatkowy filtr liniowy. Serwonapęd ACOPOS P3 spełnia także wymagania dotyczące produkcji maszyn i systemów, określone normą EN 55011 CISPR 11 i EN 61800-3 (środowisko pierwsze, kategoria C2).

Chuda automatyka ze Scalability+

Kompaktowa budowa ACOPOS P3 to nie jedyny czynnik zmniejszający ilość miejsca potrzebnego do wdrożenia rozwiązania automatyki przemysłowej. Można także stworzyć niezwykle odchudzone urządzenia automatyki łącząc serwonapęd z innymi podzespołami dostępnymi w asortymencie automatyki B&R. Wszechstronne i kompleksowe rozwiązanie systemu automatyki można zbudować już za pomocą jednego urządzenia Power Panel (będącego sterownikiem i panelem operatora w jednym), serwonapędów ACOPOS P3 i modułów I/O serii X20. Taki system jest wyczerpująco modułowy i skalowalny, a tym samym można go modernizować i rozbudowywać wedle uznania. Gwarantuje to maksymalizację ponownego wykorzystania raz opracowanego oprogramowania.

Źródło: B&R

Authors

Related posts

Góra
English