Pompy dozujące

Ruchomy do netu Hennlich

Źródło: Hennlich

 

Wszędzie tam, gdzie trzeba precyzyjne dozować określoną objętość cieczy w określonym czasie, najczęściej korzysta się z pomp dozujących. Mogą to być pompy: tłokowe, membranowe, perystaltyczne w różnych wykonaniach i z różnym napędem. Ważne, by wybrać właściwe rozwiązanie do konkretnej aplikacji.

 

Określenie „pompa dozująca” to raczej wskazanie zastosowania niż rodzaju pompy. Jednak niektóre rodzaje pomp zdecydowanie lepiej sprawdzają się w tej funkcji niż inne. Pompa dozująca podaje precyzyjną objętość płynu w określonym czasie. Wybór odpowiedniej pompy dozującej może być trudnym zadaniem, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele od odmian i typów pomp. Żeby wybrać najlepsze pompy dozujące do danej aplikacji, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

W ciągu minionych dziesięcioleci postęp technologiczny związany z pompami dozującymi był większy niż w przypadku pozostałych rodzajów. Rozwój elektroniki i robotyki pozwolił znacznie poprawić dokładność sterowania i korekcję wydajności. Pompy dozujące to z reguły urządzenia o niewielkiej wydajności. Wśród tego rodzaju pomp wyróżnia się zazwyczaj pompy: tłokowe, membranowe, perystaltyczne i zębate. W zależności od aplikacji, w których są stosowane, korzysta się z pomp z regulowaną wydajnością lub ze sterowanych impulsami elektromagnetycznymi (w automatycznych systemach dozowania). Pompy dozujące mogą być też łączone w układy wielogłowicowe. Pozwala to równocześnie dozować różne media przy wykorzystaniu jednego napędu.

Według firmy badawczej MarketsandMarkets światowy rynek pomp dozujących osiągnie w 2017 roku wartość 4,1 mld USD. Na jego rozwój główny wpływ ma rosnący popyt na efektywność energetyczną i rygorystyczne przepisy o utylizacji odpadów oraz ochronie wody i środowiska naturalnego wprowadzane przez rządy na całym świecie. Jednym z największych odbiorców końcowych pomp dozujących są Chiny. Analitycy MarketsandMarkets zwracają uwagę, że stale na rynek wprowadzane są nowe zaawansowane technologicznie pompy. Przemysł coraz chętniej sięga po cyfrowe pompy dozujące. Rozwój technologii cyfrowych pomp dozujących umożliwia wydajne i precyzyjne prowadzenie procesów związanych z uzdatnianiem wody, oczyszczaniem ścieków, przetwórstwem ropy i gazu, procesami chemicznymi, produkcją środków farmaceutycznych, spożywczych, napojów itp. Użytkownicy poszukują coraz bardziej zaawansowanych pomp dozujących, co zwiększa popyt. Jak twierdzą analitycy, wszyscy najważniejsze gracze na rynku skupiają się na opracowywaniu nowych innowacyjnych produktów. Rynek producentów jest nadal bardzo rozdrobniony stąd też wiele fuzji i przejęć.

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English