Konsorcjum Sikorsky Aircraft może zainwestować 200 mln USD w WZL-1 w Łodzi

Black Hawk_m

W przypadku zwycięstwa w przetargu na dostawę śmigłowca wielozadaniowego dla polskiej armii, konsorcjum Sikorsky Aircraft i Polskich Zakładów Lotniczych Mielec (PZL Mielec) może zainwestować 200 mln USD w utworzenie w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 (WZL-1) w Łodzi i Dęblinie centrum serwisowego śmigłowców i ich silników, poinformował prezes PZL Janusz Zakręcki. Spółki podpisały w tej sprawie porozumienie.
Jeśli konsorcjum będzie zwycięzcą, zainwestuje w Łodzi 200 mln USD w transfer technologii związanej z modernizacją i obsługami śmigłowców z rodziny Black Hawk. W ramach tej kwoty mieści się także pakiet szkoleniowy i logistyczny – powiedział Zakręcki podczas konferencji prasowej.
Dodał, że w przypadku zwycięstwa, WZL-1 może stać się centrum obsługowym śmigłowców z rodziny Black Hawk dla Europy Środkowo-Wschodniej, a nie tylko zakupionych przez MON.
Śmigłowce te są też eksploatowane w kilku krajach europejskich, inne kraje są zainteresowane ich zakupem. Jest szansa dla Łodzi, by serwisowała maszyny też dla innych krajów – powiedział Zakręcki.
W rozmowie z agencją ISBnews Zakręcki wyjaśnił, że inwestycje obejmą stanowiska, urządzenia, maszyny i system zarządzający na potrzeby modernizacji, obsługi i napraw śmigłowców.
Po naszej stronie leżą ewentualne inwestycje infrastrukturalne. Trudno w tej chwili powiedzieć, ile mogą kosztować, ale może to być 20-30 mln zł – powiedział ISBnews prezes WZL-1 Jan Piętowski.
Piętowski dodał, że współpraca z konsorcjum Sikorsky – PZL Mielec pozwoliłaby na utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy w zakładzie, dzięki przejściu na nowocześniejszą technologię. Według niego, w przyszłości, gdyby WZL-1 stały się centrum serwisowym dla większej liczby krajów da to potencjał do zwiększania zatrudnienia.
PZL Mielec jest spółką zależną Sikorsky Aircraft Corporation, największym w Polsce producentem samolotów, rozszerzającym profil produkcji o struktury lotnicze i helikoptery.
WZL-1 w Łodzi wraz z odziałem w Dęblinie specjalizują się w remontach, obsłudze i modernizacji śmigłowców z rodziny Mi. Wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Źródło: ISBnews

Authors

Related posts

Góra
English