Europejski debiut największego na świecie wyłącznika generatorowego

abb-hec9_m

W Elektrowni systemowej Kozienice w Polsce zostanie zainstalowany największy wyłącznik generatorowy (GCB) w Europie. Wyłącznik typu HEC 9-250 XL produkowany przez ABB zostanie zamontowany na bloku 11 o mocy 1075 MW. Blok ten będzie największym blokiem energetycznym w kraju.
Zużycie energii elektrycznej w Polsce stale rośnie i taka tendencja przewidywana jest w następnych dekadach. Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza budowę nowych elektrowni oraz modernizację starszych bloków. Blok 11 Elektrowni Kozienice położonej na południe od Warszawy stanie się najnowocześniejszym blokiem energetycznym w swojej klasie.
Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii oraz niskim kosztom eksploatacji wyłączniki generatorowe produkcji ABB są wykorzystywane w Kozienicach już od czterech dekad. Pierwszymi zainstalowanymi wyłącznikami były – dostarczone w latach 70-tych ubiegłego stulecia przez Brown Boveri & Cie (BBC) – wyłączniki wydmuchowe typu DR. W latach 2000 – 2001 zostały one zastąpione wyłącznikami typu HEC 6 w technologii SF6, które skutecznie funkcjonują do dzisiaj.
Wyłącznik GCB HEC 9-250XL (prąd znamionowy 33 500 A, prąd zwarciowy 250 kA) powstanie w renomowanej i nagradzanej fabryce w Zurichu w Szwajcarii. Od momentu wprowadzenia go na rynek w 2012 roku, HEC 9 pozostaje niedoścignionym wyłącznikiem o wysokiej sprawności i niewielkich kosztach eksploatacji, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa i niezawodności wypracowane dla największych bloków energetycznych – do 1800 MW.
Firma ABB posiada najszerszą i najnowocześniejszą ofertę wyłączników generatorowych, w technologii SF6, w zakresie wartości prądu zwarciowego, od 63 kA do 300 kA, oraz prądu znamionowego, od 6300 A do ponad 50 000 A, która jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich typów bloków energetycznych na świecie.

 

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English