ABB dla kolei

ABB Majatek_sieciowy_18_maly

Zdjęcie: PKP Energetyka

 

ABB zrealizowała pierwsze zamówienie na dostawę i montaż rozdzielni 110 kV dla PKP Energetyka – piątego największego sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce. Łączna kwota kontraktu na urządzenia, które wykorzystane zostaną przy pracach nad obiektami stacyjnymi do zasilania kluczowych magistrali kolejowych, wynosi około 160 mln zł.
– Pierwsze, zrealizowane przez ABB zamówienie dotyczy podstacji trakcyjnej Łachów. W kolejnych etapach dostarczymy urządzenia elektroenergetyczne, które wykorzystane zostaną przy realizowanych przez PKP Energetyka projektach modernizacji obiektów stacyjnych – mówi Hubert Krukowski, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu Stacje Elektroenergetyczne ABB.
Wspomniane projekty dotyczą linii kolejowych E65 na odcinku Warszawa – Gdynia i E30 na odcinku Kraków – Rzeszów. Są to kluczowe w tym regionie Europy linie transportowe. Magistrala E65 łączy państwa nadbałtyckie z krajami położonymi nad Morzem Adriatyckimi i na Bałkanach. Z kolei magistrala E30 należy do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, przebiegającego przez Niemcy, Polskę i Ukrainę.
W 2012 roku spółka ABB otrzymała zamówienie od PKP Energetyka o łącznej wartości prawie 110 mln PLN na dostawę zespołów prostownikowych dla podstacji trakcyjnych prądu stałego. Kolejne zamówienia na potrzeby modernizowanych linii kolejowych zostały złożone w latach 2013-2014 i opiewają na łączną kwotę około 50 mln zł.
W ramach tych nowych zamówień ABB dostarczy, zamontuje lub przeprowadzi nadzór nad montażem aparatury wysokiego napięcia. Jednym z kluczowych elementów zamówienia są moduły typu Compass – niezawodne urządzenia, z powodzeniem wykorzystywane od lat przez kolej we Włoszech, które charakteryzują się m.in. zmniejszonym wpływem na środowisko.
Ich zmodernizowana wersja pozwala klientowi na redukcję kosztów eksploatacji w miejscu instalacji oraz umożliwia ograniczenie powierzchni stacji o 50 procent w stosunku do konwencjonalnych podstacji napowietrznych. Dzięki temu inwestor nie musi ponosić dodatkowych kosztów na zakup terenów pod modernizację – dodaje Paweł Fukiet, dyrektor marketingu i sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu ABB Produkty Energetyki Wysokiego Napięcia.
W sumie ABB jako główny wykonawca dostarczy urządzenia elektroenergetyczne dla 9 stacji zasilania. Na kolejnych 9 inni wykonawcy dostarczą urządzenia ABB.
Koszty inwestycyjne programu Modernizacji Układów Zasilania PKP Energetyka, wykonywanego m.in. przy wykorzystaniu urządzeń ABB, wynoszą blisko 1 mld ł. Jego realizacja pozwoli na skrócenie czasu podróży pociągów m.in. dzięki wprowadzeniu na polskie tory nowoczesnego taboru kolejowego. Wiąże się to z większym poborem energii przez pociągi, co wymaga rozwoju infrastruktury energetycznej.
– Nasza współpraca korzystnie wpłynie na rozwój transportu kolejowego w Polsce. Wykorzystanie nowoczesnych systemów i usług ABB jest gwarancją, że zrealizowane inwestycje posłużą kolei na długie lata i podniosą jej poziom do najwyższych europejskich standardów – dodaje Tomasz Besztak, pełnomocnik zarządu, dyrektor ds. eksploatacji i rozwoju sieci PKP Energetyka.
ABB jest wiodącym dostawcą produktów automatyki i energetyki, systemów i usług, które dostarczają niezawodną energię elektryczną dla taboru i infrastruktury kolejowej. Obejmują one urządzenia prądu zmiennego (AC) i prądu stałego (DC) dla zasilania trakcji.
PKP Energetyka funkcjonuje na rynku od 2001 roku, a podstawową działalnością spółki są sprzedaż i dostarczanie energii elektrycznej, świadczenie usług elektroenergetycznych oraz sprzedaż paliw płynnych dla przewoźników i firm kolejowych. Spółka oferuje również specjalistyczne usługi w sektorze energetycznym.

Źródło: ABB

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English