Komunikacja urządzeń pomiarowych M-Bus z siecią Modbus-TCP

HMS 5849_M-bus - Modbus-TCP gateways_maly
Nowa bramka dostępowa firmy HMS Industrial Networks umożliwia monitorowanie danych z urządzeń pomiarowych M-Bus za pośrednictwem sieci Modbus-TCP.
M-Bus (Meter-Bus) to standard komunikacyjny szeroko stosowany w urządzeniach pomiarowych. Znajduje zastosowanie głównie w budynkach do transmisji danych z liczników poboru energii elektrycznej, gazomierzy, wodomierzy i innych mierników zużycia mediów. Wprowadzając dane z tego typu urządzeń do sterownika PLC lub systemu SCADA, użytkownik zyskuje możliwość podglądu zarówno całkowitego zużycia energii, jak i poszczególnych parametrów, które wcześniej musiały być sprawdzane oddzielnie.
Bramka dostępowa Anybus M-Bus to Modbus TCP dekoduje telegramy M-Bus i mapuje wartości przesyłane z miernika w rejestrach Modbus. Konfiguracja i mapowanie odbywają się za pomocą narzędzia konfiguracyjnego obsługiwanego z poziomu przeglądarki internetowej bez potrzeby programowania. Istnieje możliwość podłączenia do 20 modułów M-Bus slave i umożliwienia im komunikacji przez sieć Modbus-TCP.
Istnieje możliwość rozbudowy instalacji poprzez sparowanie bramki dostępowej M-Bus z bramką Anybus X-gateway Modbus-TCP, co w rezultacie daje możliwość transmisji danych z urządzeń M-Bus do większości sieci przemysłowych. Dostępne są wersje dla standardów CANopen, CC-Link, ControlNet, DeviceNet, EtherCAT, EtherNet/IP, Modbus RTU, PROFIBUS i PROFINET.
– Widzimy duży rynek dla tego rozwiązania – powiedział Niklas Selander, menadżer produktu w HMS. – Wiele firm stara się w ostatnim czasie ograniczyć zużycie energii. Ich linie produkcyjne są często podłączone do jakiejś sieci przemysłowej, ale indywidualne parametry budynków, takie jak zużycie energii elektrycznej, wody, gazu itp. są zazwyczaj monitorowane za pomocą oddzielnych systemów M-Bus. Dzięki oferowanemu przez nas rozwiązaniu, właściciele zakładów przemysłowych będą mogli analizować i optymalizować zużycie energii z wykorzystaniem sterowników PLC podłączonych do Modbus-TCP i innych sieci.

Źródło: HMS Industrial Networks

Authors

Related posts

Góra
English