Pompy dozujące

Grundfos DMH_287_Zrodlo Grundfos+Dodatek

Zdjęcie: Grundfos

Wszędzie tam, gdzie trzeba precyzyjne dozować określoną objętość cieczy w określonym czasie, najczęściej korzysta się z pomp dozujących. Mogą to być pompy: tłokowe, membranowe, perystaltyczne w różnych wykonaniach i z różnym napędem. Ważne, by wybrać właściwe rozwiązanie do konkretnej aplikacji.

Określenie „pompa dozująca” to raczej wskazanie zastosowania niż rodzaju pompy. Jednak niektóre rodzaje pomp zdecydowanie lepiej sprawdzają się w tej funkcji niż inne. Pompa dozująca podaje precyzyjną objętość płynu w określonym czasie. Wybór odpowiedniej pompy dozującej może być trudnym zadaniem, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele od odmian i typów pomp. Żeby wybrać najlepsze pompy dozujące do danej aplikacji, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.
W ciągu minionych dziesięcioleci postęp technologiczny związany z pompami dozującymi był większy niż w przypadku pozostałych rodzajów. Rozwój elektroniki i robotyki pozwolił znacznie poprawić dokładność sterowania i korekcję wydajności. Pompy dozujące to z reguły urządzenia o niewielkiej wydajności. Wśród tego rodzaju pomp wyróżnia się zazwyczaj pompy: tłokowe, membranowe, perystaltyczne i zębate. W zależności od aplikacji, w których są stosowane, korzysta się z pomp z regulowaną wydajnością lub ze sterowanych impulsami elektromagnetycznymi (w automatycznych systemach dozowania). Pompy dozujące mogą być też łączone w układy wielogłowicowe. Pozwala to równocześnie dozować różne media przy wykorzystaniu jednego napędu.

Wybór pompy
W zależności od potrzeb można dobrać taką konstrukcję pompy, która dobrze wypełni postawione przed nią zadanie. Na przykład pompy tłokowe, nurnikowe, wybiera się wtedy, gdy w pompowanym medium nie ma cząstek stałych i akceptowalne są niewielkie przecieki. Z kolei pompy membranowe to brak przecieków i możliwość obecności w medium cząstek stałych, zawiesin i osadów. Dokładne dozowanie cieczy to kontrola prędkości oraz czasu przepływu. Obecnie szuka się rozwiązań, które zapewnią bardzo dużą dokładność. Dlatego też często wybiera się pompy dozujące perystaltyczne. Właśnie ze względu na dokładność precyzję i niezawodność. Dozowana ciecz nie ma kontaktu z mechanicznymi elementami pompy, co jest ważne w na przykład w przemyśle farmaceutycznym, laboratoriach itp.

(…)

 

Autor: Bohdan Szafrański

 

Całość artykułu w dodatku Ważenie, Odmierzanie, Dozowanie, który będzie rozprowadzany razem z drugim numerem czasopisma Główny Mechanik. Będzie także dostępny na stoisku redakcji na targach Automaticon (H23).

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English