Alstom zbuduje instalację odsiarczania spalin w Elektrociepłowni Łódź EC3

EC3_Lodz_malyŹródło: Wikipedia, autor: HuBar

Firmy Alstom oraz Veolia podpisały umowę na budowę instalacji odsiarczania spalin w Elektrociepłowni EC3, należącej do Veolia Energia Łódź. Inwestycja zostanie ukończona i oddana do użytkowania z początkiem 2017 roku.
Kontrakt „pod klucz”, zawarty pomiędzy Alstomem i Veolią polega na budowie systemu instalacji odsiarczania spalin (IOS), która będzie oczyszczała spaliny z 2 kotłów OP130 oraz 3 kotłów OP230 o numerach stacyjnych K1, K2, K3, K6 i K9 w Elektrociepłowni EC3 w Łodzi.
Instalacja oparta jest na technologii odsiarczania półsuchego NIDTM Alstom. Główną jej zaletą jest jej modułowość oraz wydajność rozwiązania, istotna dla procesów modernizacji z uwagi na swój kompaktowy układ.
Prawie rok temu Veolia i Alstom podpisały kontrakt na budowę instalacji odsiarczania w Elektrociepłowni Poznań. Obiekt w Łodzi korzystać będzie z sześciomodułowej instalacji NIDTM tego samego typu, jak obecnie przygotowywana w Poznaniu instalacja czteromodułowa. Zapewni to bardzo duże korzyści w zakresie eksploatacji i utrzymania.
– Oczekuje się, że po wdrożeniu instalacja IOS zagwarantuje utrzymanie poziomu SO2 i stężenia pyłu w spalinach odpowiednio poniżej 200 mg/Nm3 oraz 20 mg/Nm3, gwarantując niniejszym całkowitą zgodność z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego, dotyczącą emisji przemysłowych. Umożliwi nam to dalszą eksploatację wszystkich kotłów parowych w EC3 po roku 2016, pozwalając jednocześnie na znaczne obniżenie naszego śladu ekologicznego w regionie łódzkim – mówi Janusz Cieślakowski, dyrektor ds. inwestycji i remontów w Veolia Energia Łódź.
Alstom zrealizował swój pierwszy projekt w zakresie instalacji odsiarczania półsuchego w Elektrociepłowni Łaziska w 1996 r. Od tamtego czasu firma uczestniczy w tego typu projektach: łączny przepływ spalin, oczyszczanych w elektrowniach i elektrociepłowniach, wdrażających rozwiązania Alstom, przekracza 5 mln m3 na godzinę, a NIDTM jest obecnie wiodącą technologią na polskim rynku półsuchego odsiarczania. W skali globalnej NIDTM został pomyślnie wdrożony w ponad 100 elektrowniach i zakładach przemysłowych.

Veolia Polska tworzy i wdraża w Polsce rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej, gospodarki odpadami i energią. Zatrudnia ponad 5 000 pracowników w 40 miastach. Veolia w Polsce prowadzi działalność poprzez spółki zależne, w tym: Veolia Energia Polska (spółka holdingowa), 7 głównych spółek operacyjnych: Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia Energia Poznań ZEC, Veolia term, Veolia Industry Polska, Veolia Woda oraz ich spółki zależne.

 

Źródło: Alstom/Veolia

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English