Eplan Design Space Exchange

Podczas integracji systemów sterowania w szafach sterowniczych, prawdziwym wyzwaniem może być próba opracowania bardziej zwartej konstrukcji, zajmującej mniejszą powierzchnię. Nowy program Eplan Design Space Exchange upraszcza tworzenie modeli wirtualnych dla inżynierów systemów elektrycznych i sterujących, równocześnie pokonując bariery pomiędzy inżynierią projektu elektrycznego i mechanicznego.

Eplan 5621_Design Space Exchange_maly
W ofercie firmy Eplan pojawił się nowy program Eplan Design Space Exchange (DSE). DSE obsługuje wymianę danych pomiędzy konstrukcją mechaniczną i technologią systemów sterowania w konstrukcji szaf rozdzielczych i sterowniczych. Ten moduł rozszerzający dla środowiska Eplan Pro Panel Professional, opracowany przez specjalistów z Eplan i specjalistów MCAD z Cideon, jest po raz pierwszy dostępny dla Platformy Eplan 2.4 i zapewnia kompatybilność z Autodesk Inventor w wersjach 2014 i 2015. – Bez określenia rodzaju obudowy nie można stworzyć planu montażowego, a bez planu montażowego nie ma finalnej konstrukcji obudowy. Ten dylemat pozwala teraz rozwiązać moduł Design Space Exchange – wyjaśnia Thomas Weichsel, menadżer produktu z Eplan. DSE bazuje na projekcie mechanicznym ze sparametryzowanymi modelami geometrycznymi 3D, podczas opracowywania których wzięto pod uwagę szczegółowe wymogi w zakresie ich lokalizacji na panelu lub w szafie sterowniczej. DSE korzysta z przestrzennych danych CAD projektu szafy sterującej, udostępniając je Platformie Eplan jako podstawę projektu montażowego Eplan Pro Panel. Projekt przestrzenny, tworzony wewnątrz tej przestrzeni montażowej odwołuje się do koncepcji automatyki z projektu elektrycznego. Cały osprzęt elektryczny przeznaczony do instalacji zostaje zamontowany wirtualnie, biorąc pod uwagę uwarunkowania przestrzenne i wymogi producenta w zakresie minimalnej odległości brzegów obudowy od innych obiektów.

Okablowanie prototypu wirtualnego
Otwory instalacyjne, gwinty, sloty i wycięcia zostają automatycznie włączone do kolejnej fazy montażu. Wirtualny prototyp szafy stanowi podstawę dla wirtualnego okablowania szafy rozdzielczej oraz do optymalnego rozplanowania między innymi ścieżek prowadzenia przewodów i ich długości. Po zakończeniu wirtualnego projektu montażowego, Eplan DSE po naciśnięciu pojedynczego przycisku generuje niezbędne dane otworów instalacyjnych, gwintów, slotów i wycięć do integracji w przestrzennym modelu inżynieryjnym. DSE dokonuje następnie interpretacji danych i obiektów na stronie Autodesk Inventor i tworzy spójny model produkcyjny obejmujący wszystkie komponenty, otwory i wycięcia. Jest to model w pełni sparametryzowany w natywnej formie danych geometrycznych Autodesk Inventor, tak więc w projekcie mechanicznym może być zintegrowana procedura produkcyjna z danymi przetwarzania, listą materiałów (BOM) i szkicami mechanicznymi. Podczas, gdy projekt mechaniczny stanowi podstawę do produkcji obudów, projektant systemu elektrycznego może skompilować całą dokumentację produktu finalnego do zautomatyzowanego montażu listew zaciskowych i wiązek przewodów, wraz ze wszystkimi niezbędnymi schematami diagramami montażowymi, wykazem materiałów, listą urządzeń, listą połączeń i danymi. Jak mówi Weichsel w podsumowaniu: – Synchronizacja danych interdyscyplinarnych redukuje potencjalne źródła błędów i koszty projektowania produktu, pozwalając zaoszczędzić czas i poprawić jego jakość.

Authors

Related posts

Góra
English