ABB zbuduje stację elektroenergetyczną dla Farmy Wiatrowej Rzepin

ABB, dostawca rozwiązań dla energetyki i automatyki, pozyskała znaczący kontrakt na budowę stacji elektroenergetycznej 20/110 kV dla potrzeb przyłączenia Farmy Wiatrowej Rzepin do sieci elektroenergetycznej. Docelowo na powierzchni 620 ha powstanie „zielona” elektrownia o mocy 58 MW.
Klientem ABB jest Starke Wind Rzepin, należąca do francuskiego koncernu EDF Energies Nouvelles – jednego z największych deweloperów farm wiatrowych na świecie. Realizacja projektu odbędzie się w formule „pod klucz”, która obejmie opracowanie i uzgodnienie dokumentacji wykonawczej, niezbędne roboty budowlane i elektryczne oraz uruchomienie.

ABB
ABB odpowiedzialna jest za dostawę, montaż i uruchomienie m.in. dwóch transformatorów mocy, wyłączników izolacyjnych LTB-DCB, przekładników WN (produkowanych w zakładzie ABB w Przasnyszu), ograniczników przepięć WN, rozdzielnicy średniego napięcia w izolacji gazowej SF6 typ ZX, systemu sterowania i nadzoru, zabezpieczeń oraz układu kompensacji mocy biernej.
– Mamy bogate doświadczenie w realizacji stacji elektroenergetycznych w systemach „pod klucz” dla przyłączenia farm wiatrowych. Klient zyskuje więc solidnego i doświadczonego wykonawcę oraz gwarancję sprawnej koordynacji dostaw. Nasza aparatura oraz systemy to także sprawdzona, wysoka jakość. Ponadto służymy klientowi lokalnym wsparciem technicznym i serwisem – mówi Hubert Krukowski, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Lokalnej Jednostki Biznesu ABB Stacje Elektroenergetyczne.
Farma Wiatrowa Rzepin to druga inwestycja EDF Energies Nouvelles w Polsce. Inwestor pierwszą farmę wiatrową Linowo uruchomił w pobliżu Grudziądza. Jej moc wynosi 48 MW.
ABB to lider w rozwiązaniach dla stacji elektroenergetycznych, oferujący niezawodne technologie przesyłu i rozdziału energii oraz kompleksowe usługi serwisowe. W ciągu ostatnich lat firma ugruntowała swoją pozycję w polskim sektorze energetyki wiatrowej, dostarczając obiekty stacyjne dla ośmiu farm wiatrowych, przy czym kilka kolejnych tego typu projektów znajduje się w fazie realizacji.
Z końcem roku ABB sfinalizowała projekt budowy stacji elektroenergetycznej 30/110 kV dla FW Wróblew o mocy 36 MW. Stacja Wróblew 1 to obiekt bezobsługowy, przygotowany do sterowania, sygnalizacji i pomiarów w systemie zdalnego sterowania i nadzoru.

 

Źródło: ABB

 

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English