Będą badania nad laserowym formowaniem części do silników samolotów

Laboratorium PS_maly

Zdjęcie: Politechnika Świętokrzyska

Badania nad laserowym formowaniem części do silników turbośmigłowych, wykorzystywanych m.in. w samolotach będzie prowadziło konsorcjum, którego liderem jest Politechnika Świętokrzyska.
Umowę o współpracy w ramach projektu podpisali 7 stycznia w Kielcach przedstawiciele uczelni oraz Instytutu Obróbki Plastycznej z Poznania, Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Politechniki Rzeszowskiej.
Projekt o nazwie „Laserowe formowanie cienkościennych profili wspomagane mechanicznie”, będzie realizowany dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Koszt przedsięwzięcia, którego realizację zaplanowano na trzy lata, to niemal 2,5 mln zł.
Jak wyjaśniał dziennikarzom Piotr Kurp z Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej, celem projektu jest doświadczalne sprawdzenie możliwości użycia lasera do formowania części, które będą mogły być wykorzystywane w konstruowaniu turbośmigłowych silników. Takie silniki są używane w samolotach i śmigłowcach. – Obecnie dyfuzor wykonuje się z dwóch zespawanych ze sobą części. My chcemy je uzyskać bez szwu, bowiem na spawach powstają turbulencje, silnik trochę drga i jest mniej wydajny – dodał.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną m.in.: badania wytrzymałościowe materiałów w podwyższonych temperaturach – aby móc określić optymalne temperatury dla procesu oraz badania zmian strukturalnych i właściwości materiałów. Zostanie także skonstruowany robot, który będzie giął materiał – manipulator będzie współpracował z laserem.
Jak podkreślił kierownik projektu, prof. Zygmunt Mucha, zastosowanie nowatorskiej metody pozwoli na przyspieszenie produkcji elementów silnika.
W środę na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej otwarto także Laboratorium Metrologii. Studenci będą mogli korzystać z najnowocześniejszych urządzeń, wykorzystywanych w pomiarach podstawowych – mówił rektor uczelni, prof. Stanisław Adamczak.
Laboratorium zostało wyposażone kosztem niemal 400 tys. zł; część środków pochodziła z funduszy Unii Europejskiej.

 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

www.naukawpolsce.pap.pl

Authors
Tagi ,

Related posts

Góra
English