RWE inwestuje w swój siódmy projekt wiatrowy w Polsce o mocy 17 MW

RWE rozpoczyna budowę parku wiatrowego w Opalenicy o mocy 17 MW. Postawionych zostanie siedem turbin o mocy 2,4 MW każda, a cały projekt zostanie uruchomiony pod koniec 2015 r., poinformował członek zarządu RWE Renewables Polska Robert Macias.
Inwestujemy w Polsce w energetykę wiatrową od 2008 r., a Opalenica to nasz siódmy projekt. Dla RWE nasz kraj jest jednym z kluczowych rynków, na którym koncern chce dalej realizować inwestycje w odnawialne źródła energii. Po okresie niepewności co do ostatecznego kształtu regulacji, finalizowane są obecnie prace nad ustawą o OZE. Biznes ceni sobie przewidywalność, dlatego uznaliśmy, że jest to właściwy moment na realizację kolejnego przedsięwzięcia inwestycyjnego – powiedział Macias.
W portfolio RWE znajduje się jeszcze kilka projektów na różnych etapach rozwoju, nad którymi koncern pracuje równolegle. W przyszłości RWE nie wyklucza kolejnych inwestycji w energetykę wiatrową w Polsce, jest jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach.
Realizacja tego projektu jeszcze w tym roku pozwoli nam na wybór pomiędzy systemem certyfikatów, a nowym systemem aukcyjnym. Przy projektach, przy których będzie możliwe dokonanie wyboru, prawdopodobnie pozostaniemy przy starym systemie. Będziemy jednak bacznie obserwować system aukcyjny, który musi zostać przetestowany w polskich warunkach rynkowych. Naszym zdaniem energetyka wiatrowa w Polsce nadal będzie odgrywać istotną rolę dla całej branży – dodaje Robert Macias.
W opublikowanym we wrześniu 2014 r. studium RWE „Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku” opisane zostały technologie, które mogą kształtować sektor energetyczny w przyszłości. Zdaniem autorów raportu, znaczenie farm wiatrowych w Polsce będzie w dalszym ciągu rosło, a jednocześnie będą spadały koszty tej technologii.
Turbiny wiatrowe w Opalenicy będą miały 150 metrów wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie  117 metrów. Dostarczy je firma Nordex. Już rozpoczęto pierwsze prace przygotowawcze, takie jak budowa dróg – w ramach projektu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Równolegle powstaje infrastruktura towarzysząca m.in. place montażowe. Plany przewidują, że w drugim kwartale 2015 r. staną fundamenty, a jednocześnie będą trwały prace nad okablowaniem. Montaż turbin wiatrowych rozpocznie się latem, ich uruchamianie ma następować kolejno, a wszelkie prace będą sfinalizowane przed końcem 2015 r. Farma wiatrowa zostanie podłączona do sieci średniego napięcia.
Obecnie RWE posiada w Polsce 6 lądowych parków wiatrowych, których moc zainstalowana wynosi 197 MW. Znajdują się one w trzech regionach:  Nowy Staw koło  Gdańska, Krzęcin i Tychowo na Pomorzu Zachodnim, oraz Suwałki, Piecki i Taciewo na Podlasiu w północno-zachodniej Polsce.

www.rwe.pl

nordex_gamma_generation_3D_maly

Authors

Related posts

Góra
English