Wielton współpracuje z Politechniką Śląską

Wielton i Politechnika Śląska podpisali porozumienie w sprawie utworzenia nowej specjalności studiów. Współpraca polskiego producenta naczep i przyczep z uczelnią, obejmie także m.in. organizowanie staży czy pomoc w pozyskiwaniu tematów prac dyplomowych.
Współpraca przemysłu i nauki obejmuje dwa obszary. Pierwszy to pomoc naukowa dla studentów: poprzez praktyki i staże, udostępnienie im procesów technologicznych Wieltonu, kształcenie ich poprzez nową specjalność na II stopniu studiów kierunku Mechanika i Budowa Maszyn (robocza nazwa specjalności – „Struktury i ustroje lekkie”). Drugi obszar to wspólne badania i starania o finansowanie projektów.
Nie chcemy być firmą odtwórczą, chcemy nadawać nowe kierunki w naszej branży. Dlatego dział badan i rozwoju jest dla nas najważniejszy. Jestem pewien, że przy wspólnym zaangażowaniu nasze plany, uda się przekuć w cele, które będziemy realizować – mówił podczas spotkania z władzami uczelni prezes Wielton Jarosław Andrzej Szczepek.
Zarząd firmy wiąże ze współpracą z uczelniami duże nadzieje, także związane z polityką kadrową firmy.
Jeśli uda nam się nawiązać bliską współpracę, może uda nam się przekonać studentów, że warto tu przyjechać i pracować – mówił wiceprezes Wielton Mariusz Golec.
To także bardzo ważny aspekt dla uczelni.
Z dużym zainteresowaniem obserwujemy rozwój firmy i jej ekspansję na rynkach międzynarodowych. Z punktu widzenia Politechniki bardzo ważna jest współpraca z przemysłem, z firmą która tak dynamicznie się rozwija. Także w znaczeniu poszukiwania pracy przez studentów w takich przedsiębiorstwach – mówił podczas spotkania Dziekan Wydziału Mechanicznego PŚ, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
W Wydziale Mechanicznym Technologicznym PŚ skupione są:
– Instytut Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych,
– Instytut Automatyzacji Procesów Technologicznych i Zintegrowanych Systemów Wytwarzania,
– Katedra Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej,
– Instytut Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej,
– Katedra Spawalnictwa,
– Instytut Podstaw Konstrukcji Maszyn,
– Katedra Budowy Maszyn,
– Katedra Odlewnictwa.
Studenci mają możliwość korzystania z 9 laboratoriów. Ich osiągnięcia badawcze już wykorzystywane są w przemyśle, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowanie robotów przemysłowych, technologie łączeniowe czy transport pneumatyczny.
Wielton od kilkunastu lat prowadzi własny Dział Badań i Rozwoju. Obecnie trwa rozbudowa tego sektora. W nowym obiekcie powstanie stacja do całopojazdowego badania naczepy – jedyna taka w tej części Europy. Zatrudnionych będzie dodatkowych 30 inżynierów. Nowa specjalizacja na Politechnice Śląskiej, dedykowana pod działalność Wielton S.A. pozwoli na rozwój badań i przygotowanie wykwalifikowanej kadry.

Wielton S.A. jest największym polskim producentem przyczep, naczep i zabudów na samochody ciężarowe.
W Europie firma plasuje się na 5 miejscu wśród producentów swojej branży. W portfolio spółki znajduje się 60 typów wyrobów, z których korzystają nie tylko firmy transportowe, ale także budowlane, produkcyjne, dystrybucyjne i rolnicze. Dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży, naczepy z logiem Wieltonu, trafiają do ponad 30 krajów, w tym m.in.: do Rosji, Włoch, Francji, a także do krajów Azji i Afryki. Spółka została nagrodzona przez Ministerstwo Gospodarki tytułem „Orła Eksportu” przyznawanego przedsiębiorstwom najprężniej rozwijającym sprzedaż za granicą.

 

Źródło: Wielton

 

Wielton

Wycieczka przedstawicieli Politechniki Śląskiej w firmie Wielton

Authors

Related posts

Góra
English