Nowy zakład General Electric w Bielsku-Białej

GE_maly

GE Industrial Solutions rozpoczęło budowę w Bielsku Białej “inteligentnej fabryki” o powierzchni 45 tys. m², z czego 7 tys. m² zajmą biura i sale szkoleniowe, a 1,8 tys. m² – cześć laboratoryjna. Inwestycja firmy warta 54 mln USD ma na celu poprawę obsługi swoich klientów w skali globalnej. Nowy zakład to tzw. greenfield project, co oznacza, że zostanie zbudowany od podstaw.
Praca w najnowocześniejszej fabryce GE w całej Europie (podobne zakłady są tylko w USA i w Azji) ma ruszyć jeszcze przed końcem 2015 r. Zatrudnienie znajdzie w niej 1,2 tys. osób.

GE1_maly
Inwestycja GE za ponad 50 milionów dolarów w nowym zakładzie w Bielsku-Białej będzie służyć naszym klientom na całym świecie i pozwoli osiągnąć GE przyspieszenie w rozwoju poprzez integrację zaawansowanych technologii produkcji – powiedział Mark Begor, prezes GE Energy Management.
Koncern chce przenieść do nowego zakładu produkcję z czterech pozostałych lokalizacji w mieście (obecnie zatrudnia w nich 800 osób). I to załoga tych fabryk będzie tworzyć trzon zespołu pracującego w nowym zakładzie.
Skąd określenie “inteligentna fabryka? Na hali produkcyjnej na szeroką skalę będzie wykorzystana automatyka, np. wyręczające ludzi roboty. W pełni zautomatyzowana ma być też obsługa magazynu.
W zakładzie będzie się odbywać zaawansowana technologicznie produkcja oraz mieścić Centrum Współpracy z Klientem. Nowy zakład umożliwi GE sprawniejsze wytwarzanie produktów dzięki połączeniu prac inżynieryjno-rozwojowych, badawczych i produkcyjnych w scentralizowanym, zaawansowanym technologicznie środowisku.

GE2_maly
Dzięki nowemu regionalnemu Centrum Współpracy z Klientem, przedstawiciele firm korzystających z produktów i usług GE Industrial Solutions, będą mogli brać czynny udział m.in. w tworzeniu najnowszych wyrobów wykorzystywanych do dystrybucji energii elektrycznej oraz przekazywać inżynierom GE informację zwrotną w procesie rozwoju produktów.
Jak podkreśla Beata Stelmach prezes GE Polska, decyzja o ulokowaniu jednego z najnowocześniejszych zakładów koncernu właśnie w Bielsku-Białej nie była już podyktowana niskimi kosztami pracy, jak to było jeszcze 23 lata temu, kiedy GM wprowadzał się do Polski, lecz efektywnością polskich pracowników. Jak twierdzą przedstawiciele GE, pod tym względem wyprzedza nas tylko Korea Południowa.
Za projekt i realizację inteligentnej fabryki oraz Centrum Współpracy z Klientem odpowiedzialna jest firma Panattoni Europe.

GE3_maly

Obecny zakład GE w Bielsku-Białej obsługuje klientów globalnych od ponad 14 lat. Jest również ośrodkiem doskonalenia opracowywanych przez GE urządzeń niskiego napięcia IEC. Zakład został uznany za jedną z najlepiej funkcjonujących fabryk GE w latach 2004, 2009, 2011 oraz 2013. Placówka produkuje m.in. urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej, rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, szafy sterownicze, panele i obudowy metalowe, a także wyłączniki prądu zmiennego (AC) i stałego (DC).
Firma ma w portfolio produkty do zastosowań komercyjnych, przemysłowych, w odnawialnych źródłach energii oraz sektorze wrażliwym na bezprzerwowe dostawy energii, tj. np. do zasilania gminnej i miejskiej infrastruktury technicznej, w sektorze wydobywczym, turbinach wiatrowych, centrach danych i szpitalach. Aktualnie zatrudnia ponad 800 osób. Po zakończeniu bieżącego projektu nowy zakład będzie jednym z największych w regionie, w którym zatrudnienie będzie mogło znaleźć łącznie nawet do 1200 osób.
Ogółem GE zatrudnia dziś w Polsce ok. 10 tys. osób. z czego połowę w należącym do amerykańskiej grupy banku BPH, a 1,7 tys. w warszawskim centrum badawczym Engineering Design Center EDC, które powstało przed laty jako wspólne przedsięwzięcie z Instytutem Lotnictwa. Obecnie GE uczestniczy w budowie bloku gazowo-parowego we Włocławku dla Orlenu i dostarcza turbinę gazową do elektrowni kogeneracyjnej w Stalowej Woli (to wspólne przedsięwzięcie PGNiG i Tauronu).

Authors

Related posts

Góra
English