Huta Stalowa Wola zbuduje dla wojska bojowy wóz piechoty

Huta Stalowa Wola opracuje koncepcję i zbuduje dla polskiej armii bojowy wóz piechoty (bwp). Umowę na wykonanie tego projektu HSW podpisała z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, jej wartość to ok. 75 mln zł. Prototyp wozu ma być gotowy do 2019 r.
Według prezesa HSW Krzysztofa Trofiniaka, bwp opracowany przez hutę wyznaczy nowe standardy w uzbrojeniu polskiej armii. – Poszczególne zespoły, podzespoły, elementy, urządzenia i systemy nowego bwp wyniosą polską technikę uzbrojenia na światowy poziom – przekonuje Trofiniak.
HSW wykona bwp razem z innymi firmami z konsorcjum, na którego czele stoi podkarpacka spółka. W jego skład wchodzą takie firmy jak m.in.: Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, Wojskowe Zakłady Elektroniczne, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Obrony Narodowej oraz Politechnika Warszawska.
Umowa podpisana z NCBiR przewiduje, że wóz będzie podstawowym składnikiem przyszłych modułów batalionowych Wojsk Lądowych. W opisie projektu założono, że wozy będą zdolne do niszczenia współczesnych czołgów, będzie to możliwe dzięki zastosowaniu nowej bezzałogowej wieży konstrukcji HSW z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Podwozie nowego bwp będzie stanowić bazę do budowy innych rodzajów sprzętu np. wozu dowodzenia, rozpoznania, inżynieryjnego, zabezpieczenia technicznego czy ewakuacji medycznej.
Zdaniem Trofiniaka takie “kompleksowe podejście do modernizacji” spowoduje m.in. uproszczenie systemu zaopatrywania, ułatwi remonty i szkolenia. – Da to także wymierne oszczędności w utrzymaniu zdolności bojowych polskiego wojska – dodał.
Zgodnie z założeniami nowy bwp charakteryzował się będzie zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Wóz ma też pokonywać przeszkody wodne i gwarantować odpowiedni poziom ochrony przeciwminowej. W wojsku wóz ma być wykorzystywany do m.in. niszczenia celów pancernych, ochrony żołnierzy załogi i desantu przed ostrzałem.
Modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych jest jednym z zadań przewidzianych w programie rozwoju armii do roku 2022. Wojsko uznaje za konieczne m.in. zakup nowych bojowych wozów piechoty. Obecnie bowiem podstawowym wozem gąsienicowym jest skonstruowany w latach 60. XX w. w Związku Radzieckim BWP-1. Czym innym są wojska zmotoryzowane wyposażane stopniowo w kołowe transportery opancerzone Rosomak.
HSW należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Źródło: Onet

 

BWP

Authors

Related posts

Góra
English