Drony z Bydgoszczy

wzl_tcm29-109306 malyWojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy przygotowują się do produkcji samolotów bezzałogowych. Prototyp skonstruowali go studenci Politechniki Warszawskiej. To bezzałogowy samolot do celów rozpoznawczych. Maszyna zaliczyła pomyślnie pierwsze testy.
Bezzałogowy samolot rodem z PW jest niewielki, ekonomiczny, w pełni zautomatyzowany. Waży niespełna 30 kg. W powietrzu może pozostawać pięć godzin. Łączność z operatorem utrzymuje z odległości do 15 km. Do startu potrzebuje krótkiego pasa startowego. Jego główne zadanie to obserwacja terenu. – Kamera na pokładzie jest rozdzielczość HD, więc mamy obraz online czysty, wyraźny. Bezzałogowiec może się poruszać na dowolnej wysokości ale, jest to wysokość rzędu kilkuset metrów z tej wysokości jest najlepsza wysokość do obserwacji – wyjaśnia Dariusz Biernat z WZL nr 2 w Bydgoszczy.

Dron1
Dron może służyć np. do obserwacji autostrad lub monitorowania lasów na wypadek pożarów. Urządzenie zlokalizuje zagrożenie i poda dokładne współrzędne. Zrobi to, mając łączność z operatorem lub automatycznie. – Może zostać zadana trasa lotu. On tą trasę lotu osiągnie, wykona misję, wróci, wyląduje – praktycznie wszystko prawie że automatycznie – tłumaczy Dariusz Biernat.

Dron2
Bezzałogowiec skonstruowała grupa studentów z Politechniki Warszawskiej. W budowie drona pomogły finansowo Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy i sfinansowały udział maszyny w zawodach w Australii. Na razie powstała wersja przedprodukcyjna. – Mógłby latać dalej, dłużej, być jeszcze bardziej optymalny, aerodynamiczny, palić minimalne ilości paliwa, choć i tak obecnie jest już dość doskonałą maszyną – przekonuje Paweł Woźniak z firmy Startup nAvionics.

Dron3
Jest wyjątkowo oszczędny – pali tylko 800 ml paliwa na 100 km. Resort obrony narodowej przygotowuje się do zakupu podobnych dronów. W najbliższych dniach wojsko ogłosi przetargi na zakup rozpoznawczych bezpilotowców. Chcą też w nich wziąć udział WZL nr 2 z Bydgoszczy, które przygotowują ofertę dla sił powietrznych. – Inspektorat uzbrojenia MON chciałby, żeby to były polskie konstrukcje, więc szanse widzimy spore – uważa Krzysztof Jaworski z WZL nr 2 w Bydgoszczy.

 

Źródło: TVP Bydgoszcz

Authors

Related posts

Góra
English