MINI skuter

P90169144_highRes_maly

MINI zaprezentowało elektryczną hulajnogę, która może być doskonałym rozwiązaniem problemów wynikających z korków w centrach aglomeracji miejskich. MINI Citysurfer Concept łączy właściwości jezdne zwinnego skutera z napędem elektrycznym z wyrazistymi cechami konstrukcyjnymi w stylu brytyjskiej marki premium, jaką jest MINI.
Skuterek może znaleźć szeroki zakres zastosowań dzięki kompaktowej konstrukcji, możliwości składania i stosunkowo niewielkiej wadze 18 kg. MINI Citysurfer nadaje się zarówno do stosowania jako samodzielny środek transportu na krótkie dystanse jak i w połączeniu z innymi środkami transportu – jest łatwy do transportu na przykład w bagażniku samochodu lub autobusem czy pociągiem. Jest to świetny środek transportu umożliwiający łatwy i szybki dojazd tam, gdzie nie wolno poruszać się pojazdami z silnikami spalinowymi, np. między parkingiem, dworcem kolejowym lub autobusowym.
Silnik elektryczny umieszczono w piaście tylnego koła. Prędkość reguluje się kciukiem. Moc silnika elektrycznego pozwala na maksymalną prędkość 25 km/godz. Silnik jest wyłączany za pomocą dźwigni hamulca.
Silnik zasilany jest przez akumulator litowo-jonowy zainstalowany na stałe w ramie. Ładuje się go przez gniazdo samochodowe 12 V lub z sieci domowej. Ładowanie odbywa się także podczas jazdy dzięki odzyskiwaniu energii hamowania.
Skuterek ma zasięg od 15 do 25 km przy wykorzystaniu wyłącznie napędu elektrycznego. Jednakże korzystanie z MINI Citysurfer Concept możliwe jest w każdej chwili, niezależnie od dodatkowego napędu elektrycznego przy użyciu siły fizycznej i bez oporów toczenia z silnika (jak w zwykłej hulajnodze). Co ciekawe – silnik załącza się dopiero po osiągnięciu pewnej minimalnej prędkości, dzięki czemu ogranicza się zwiększony pobór energii przy ruszaniu. Rusza się zatem “na pych”.
MINI Citysurfer ma duże koła z oponami pneumatycznymi, które sprawiają, że nadaje się na wyboiste drogi, niskie “zawieszenie” (dzięki czemu wygodnie jest się odpychać nogą) oraz kierownicę z regulacją wysokości.
Hulajnogę wyposażono w trzy układy hamulcowe, które działają niezależnie. Hamulec rekuperacyjny działa za pośrednictwem silnika pracującego w tym momencie jako generator. Ponadto na przednim i tylnym kole zainstalowano hydrauliczne hamulce tarczowe.
Konstruktorzy podkreślają dobrą widoczność dookoła (i widoczność dla innych użytkowników dróg) ze względu na pozycję pionową kierowcy, możliwość bezpiecznego składania i rozkładania (unika się skaleczeń i przycięć dłoni) oraz ochronę przed brudem i wpływami atmosferycznymi dzięki odpowiedniemu wykończeniu części oraz możliwości założenia kołpaków na koła z przodu i z tyłu.  Dodatkowa funkcjonalność to specjalny uchwyt na telefon komórkowy (z podłączeniem ładowarki) lub system nawigacji (np. Last Mile Navigation w połączeniu z MINI Connected XL Journey Mate).
MINI Citysurfer  może być używany także przez młodych ludzi udających się do szkoły lub podróżujących w czasie wolnym. Możliwe są dojazdy do pracy i szkoły, zwiedzanie i zakupy, wycieczki turystyczne (także pod namiot czy na łódź).

 

Źródło: BMW/MINI

 

Zobacz też: MINI skuter w akcji w sekcji Wideo

 

P90169147_highRes_maly

P90169150_highRes_maly

P90169290_highRes_maly

Authors
Tagi

Related posts

Góra
English