Nowoczesna fabryka wieszaków i kolejne miejsca pracy w Ełku

Dzięki staraniom Prezydenta Ełku spółka Novigo podpisała kilka dni temu list intencyjny i jest zainteresowana gruntami miejskimi w Miejskiej Strefie Rozwoju “Techno-Park”. Firma chce w 2015 roku za 40 mln zł wybudować w Ełku zakład produkcyjny, który zatrudni blisko 150 osób.
Novigo sp. z o.o. jest powiązana kapitałowo z dużą spółką Padma Art. z Suwałk, która zatrudnia 1000 osób. Firma jest zainteresowana kupnem gruntów miejskich położonych w Miejskiej Strefie Rozwoju “Techno-Park”, w Podstrefie Ełk Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W I etapie inwestor chce zakupić 4,3 ha gruntu, na którym ma wybudować innowacyjną fabrykę drewnianych wieszaków, produkowanych z olchy i buka.
W Ełku powstałaby fabryka z halą o powierzchni 20 tys. m², w której w I etapie zatrudnienie znajdzie 100–150 osób. Wartość inwestycji wraz z budynkami i maszynami wyniesie ok. 40 mln zł. Novigo ma w planach zakup kolejnego obszaru w “Techno-Parku”, w którym chciałaby wybudować nowoczesny tartak.
Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz prowadzi w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami Novigo od sierpnia 2013 r. Regularnie odbyło się już kilkanaście spotkań informacyjnych i negocjacyjnych w celu przekonania inwestora, że to właśnie Miasto Ełk ma najdogodniejsze warunki do zainwestowania (pod uwagę brane były także inne 4 lokalizacje).
Budowa nowoczesnej fabryki mogłaby rozpocząć się wiosną przyszłego roku, natomiast fabryka mogłaby ruszyć z produkcją już od 2016 roku.
Początkowo roczna produkcja ma sięgać 50 mln sztuk wieszaków, a w ciągu minuty będzie ich powstawało aż 200. Odbiorcą wieszaków ma być skandynawski koncern. Będą one eksportowane do wszystkich krajów europejskich.
Prezydent Tomasz Andrukiewicz i Członek Zarządu NOVIGO Janusz Staranowicz podpisali kilka dni temu w Urzędzie Miasta list intencyjny o podjęciu wspólnych działań na rzecz stworzenia zakładu produkcyjnego w naszym mieście.
Miasto wspiera inwestora w zakresie wszystkich procedur administracyjnych niezbędnych do realizacji tego przedsięwzięcia, w tym nabycia gruntu, który jest własnością miasta.
Istotnym warunkiem ulokowania inwestycji w Ełku było objęcie gruntu, którym zainteresowana była firma, specjalną strefą ekonomiczną. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 grudnia 2013 r. 23 ha gruntów miejskich, położonych w obszarze Miejskiej Strefy Rozwoju “Techno – Park”, objętych zostało strefą ekonomiczną i włączonych do Podstrefy Ełk Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestorzy lokujący swój biznes w strefie mogą liczyć na znaczące preferencje podatkowe.
W przyszłym tygodniu Rada Ministrów wyda rozporządzenie, które da możliwość wydawania zezwoleń na działalność w Strefie w nowym okresie programowania Unii Europejskiej, ponieważ dotychczasowe rozporządzenie straciło moc 30 czerwca 2014 r.

 

Novigo_Elk

Źródło: www.elk.pl

Authors

Related posts

Góra
English