10 tysięcy autobusów z fabryki Volvo we Wrocławiu

Volvo_8900_without_podesters_2011_0010

 

6 listopada br. z linii produkcyjnej fabryki Volvo we Wrocławiu zjechał 10-tysięczny autobus – międzymiastowy Volvo 8900. Pojazd został uroczyście przekazany klientowi – szwedzkiemu operatorowi transportu publicznego – firmie Nobina. To nie jedyny powód do świętowania sukcesu w tym roku. W 2014 wrocławska fabryka Volvo po raz pierwszy wyprodukuje ponad 1000 autobusów w jednym roku.

Produkcja autobusów Volvo rozpoczęła się we Wrocławiu w 1996 roku. Na przestrzeni lat, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, fabryka sukcesywnie zwiększała roczny wolumen produkcji, przekraczając w bieżącym roku liczbę tysiąca wyprodukowanych pojazdów.

W ostatnich latach fabryka została gruntownie zmodernizowana. Zostały też wprowadzone nowoczesne metody zarządzania produkcją i organizacją pracy, takie jak np. VPS – Volvo Production System. Jest to metoda oparta o zasady Lean Manufacturing, stosowana w celu zwiększania efektywności produkcji i podnoszenia jakości produktów, a także w celu doskonalenia sposobów pracy, zarówno w obszarze produkcyjnym, jak i w biurach.

Obecnie wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

Marka Volvo jest synonimem jakości, a głównym celem firmy jest uzyskanie zadowolenia klientów poprzez dostarczanie im usług najwyższej jakości oraz konkurencyjnych pojazdów, łączących zaawansowaną technologię z najwyższymi standardami jakości i bezpieczeństwa. Przykładem wysokiej jakości i trwałości pojazdów Volvo może być zaprezentowany podczas uroczystości, pierwszy autobus miejski wyprodukowany we Wrocławiu w 1996 roku i jeżdżący do dziś we flocie MPK Wrocław.

Firma przykłada również ogromną wagę do troski o środowisko naturalne. W 2010 roku, we wrocławskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Volvo 7900 Hybrid zużywa do 39% mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż analogiczne autobusy w wersji diesel. Do tej pory firma sprzedała już ponad 1500 hybryd operatorom transportu publicznego w ponad dwudziestu krajach. Od stycznia br. autobus hybrydowy Volvo, jako pierwszy tego typu pojazd, jeździ na regularnej linii komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

 

Volvo_7900_Hybrid_Hamburg

Wprowadzenie do produkcji miejskiego autobusu hybrydowego stanowiło początek strategii firmy Volvo związanej z elektromobilnością. W kolejnych krokach firma wprowadziła na rynek hybrydę przegubową, a we wrześniu br. oficjalnie zaprezentowała elektryczną hybrydę Volvo 7900 na Międzynarodowych Targach Pojazdów Komercyjnych IAA w Hanowerze. Te innowacyjne pojazdy są produkowane przez pracowników wrocławskiej fabryki. Działalność zakładu obejmuje cały proces dostarczania produktów, począwszy od projektowania konstrukcji oraz adaptacji według specyfikacji klientów, poprzez produkcję, aż po jednostki komercyjne i wsparcie po sprzedaży.

– Volvo Polska jest częścią lokalnej, wrocławskiej społeczności od blisko dwudziestu lat. Do tej pory, nie tylko wyprodukowaliśmy imponującą liczbę dziesięciu tysięcy autobusów, ale także wprowadziliśmy do produkcji innowacyjny autobus hybrydowy Volvo, który już został dostarczony do wielu firm transportu publicznego w całej Europie. Cieszy fakt, iż jeden z naszych pojazdów hybrydowych jeździ po ulicach Wrocławia i służy mieszkańcom miasta – powiedział Bengt Lundström, Wiceprezes ds. Przemysłowych, Region Europa, Volvo Bus Corporation i dodał:  – Jesteśmy również wiodącym pracodawcą w mieście i w regionie, wyróżnionym tytułem Top Employer za najwyższe, międzynarodowe standardy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Osiągnięcia, które świętujemy dzisiaj, stanowią wyjątkowy powód do dumy dla firmy Volvo Polska i dla ponad trzech tysięcy pracowników w Polsce.

Authors

Related posts

Góra
English