Grafenowa bateria z drukarki 3d

Graphene

Nowojorska firma Graphene 3D Lab opracowała właśnie technologię, która może okazać się iście rewolucyjna – to grafenowe baterie, które każdy będzie mógł wydrukować w domu przy użyciu drukarki 3D.
Naukowcy z tej firmy (niektórzy z nich mają na koncie badania prowadzone razem z noblistami) przez pięć lat pracowali nad stworzeniem materiału pozwalającego drukować baterie, a udało im się to z pomocą grafenu. Odkryli oni, że nanoskopijne płytki grafenowo-polimerowe (gołym okiem materiał ten przypomina czarny proszek) mogą służyć jako filament do drukowania baterii w drukarkach 3D.
Na razie technologia jeszcze raczkuje – naukowcy próbują zwiększyć pojemność wydrukowanych baterii (która obecnie zbliżona jest do tego co oferuje bateria AA), ale z optymizmem patrzą w przyszłość mówiąc na przykład o potencjalnym zastosowaniu ich wynalazku podczas misji kosmicznych. Zamiast zabierać ze sobą w kosmos wiele ciężkich akumulatorów astronauci mogliby drukować je na miejscu (już teraz NASA prowadzi testy z drukowaniem innych komponentów na orbicie).
Ale przede wszystkim rewolucja odbyć ma się w naszych domach – nowy materiał dotrzeć ma do konsumentów, którzy będą mogli drukować własne baterie w kształcie i rozmiarze jaki sobie tylko wymarzą. Sprzedaż ruszyć ma jeszcze w tym roku, a Graphene 3D Lab obiecuje dodatkowo współpracę z jednym ze znanych producentów drukarek 3D tak aby stworzyć proste urządzenie, pozwalające drukować akumulatory przez jedno wciśnięcie przycisku.

Źródło: www.geekweek.pl/Graphene 3D Lab

 

Zobacz, jak drukuje się baterie z grafenu.

Authors

Related posts

Góra
English