Pierwsza biznesowa drukarka 3D firmy HP z technologią MultiJet Fusion

HP3

Firma HP zaprezentowała swoją pierwszą drukarkę 3D wykorzystującą technologię MultiJet Fusion. Jej premiera ma nastąpić dopiero w 2016 roku, ale firma już oświadczyła, że będzie to prawdziwa rewolucja.
Wspomniana technologia ma być odmianą znanej dotychczas metody PolyJet, ale będzie natryskiwać sproszkowany materiał budulcowy zamiast żywicy. Cały proces ma polegać na wprowadzaniu proszku, następnie pokrywaniu go utrwalaczem i surowcem wyostrzającym, a na koniec utwardzenie masy przy pomocy wysokiej temperatury. Duże zmiany dotknęły również moduł drukujący, który ma być wyposażony w 30 tysięcy głowic nanoszących materiał z szybkością 350 mln kropli na sekundę oraz drukować z dokładnością 0,021 mm (21  mikrometrów). Jeżeli zapowiedzi okażą się prawdą, nowe urządzenie HP będzie pracować 10 razy szybciej niż obecnie najwydajniejsze drukarki 3D.

HP1

 

HP2
Całość ma być też dużo tańsza niż dotychczasowe drukarki obecne na rynku. Nie podano przedziału cenowego, ale można przypuszczać, że koszt takiej drukarki będzie akceptowalny dla sektora biznesowego, choć wciąż zbyt duży dla użytkownika indywidualnego. Tym samym firmy takie jak Shapeways, czy Materialise będą mogły realizować swoje zamówienia szybciej i mniejszym kosztem, a to wpłynie również na inne segmenty rynku.
Wersja testowa drukarki ma zostać zaprezentowana w przyszłym roku, a do sprzedaży powinna ona trafić w 2016. Przytoczone terminy wydają się odległe i nie wiadomo czy zostaną dotrzymane, ale konferencja HP już wpłynęła na cały rynek drukarek 3D, ponieważ zaraz po jej zakończeniu, wartość akcji spółek 3D Systems i Stratasys spadła o około 6%. Niewątpliwie pokazanie nowej technologii mocno zmobilizuje inne firmy do badań nad dalszym rozwojem, a to oznacza, że niedługo druk 3D może stać się o wiele łatwiejszy, tańszy i szerzej dostępny niż dotychczas.

Źródło: pclab.pl, solidsmack.com, computernerds.co.uk

SONY DSC

Authors

Related posts

Góra
English