Fasing chce uruchomić nieczynną kopalnię węgla Barbara-Chorzów w ciągu 2 lat

Grupa Fasing chce uruchomić wydobycie w nieczynnej obecnie kopalni węgla kamiennego Barbara-Chorzów w ciągu dwóch lat. Miałoby się to przyczynić do powiększenia jej skonsolidowanego zysku brutto o szacunkowo 50 mln zł rocznie, podała spółka. Fasing chce wydobywać 1,5 mln ton węgla rocznie przy zatrudnieniu ok 700-800 osób. Nakłady inwestycyjne szacowane są na ok. 500 mln zł.
– W Polsce kontrolujemy ok. 85% rynku łańcuchów dla przemysłu wydobywczego, w Niemczech ok. 60%, a na świecie ok. 12% rynku (z wyłączeniem Chin). Jest to działalność stabilna i przewidywalna, która od wielu lat generuje zyski na poziomach operacyjnym i netto. W oparciu o ten stabilny fundament chcemy rozwinąć działalność grupy Fasing o kolejny segment działalności. Stąd właśnie projekt uruchomienia kopalni Barbara-Chorzów – powiedział prezes Zdzisław Bik, cytowany w komunikacie.
Kopalnia Barbara-Chorzów została zamknięta w 1999 roku, mimo że jej wysokiej jakości złoża nie zostały wyczerpane. Aby wznowić jej działalność, grupa Fasing wraz z osobami fizycznymi założyła spółkę celową PUG Greenway, która ma odpowiadać za projekt. Spółka już otrzymała koncesję rozpoznawczą, na podstawie której przeprowadziła analizy dotyczące możliwości wznowienia wydobycia i rentowności projektu. Okazały się one na bardzo zachęcające, podkreślono.
“Dlatego też do końca roku firma złoży wniosek o koncesję wydobywczą (korzysta z pierwszeństwa jako podmiot posiadający koncesję rozpoznawczą). Grupa Fasing spodziewa się, że wydobycie w kopalni zostanie wznowione ok. roku 2015–2017. Przyjmuje, że zysk brutto przypadający na spółkę z tytułu eksploatacji kopalni wyniesie według szacunków ok. 50 mln zł brutto rocznie” – czytamy dalej.
W ocenie spółki w kopalni Barbara-Chorzów można będzie wydobywać do 2029 roku 15 mln ton węgla. Istnieje również możliwość wydobycia kolejnych 30 mln ton w kolejnych 20 latach, po przedłużeniu koncesji.
Ten projekt cechuje się wysoką rentownością Po uruchomieniu kopalni chcemy w niej wydobywać 1,5 mln ton węgla rocznie przy zatrudnieniu ok 700-800 osób. Dla porównania, podobne kopalnie funkcjonujące obecnie zatrudniają 2500 osób – tłumaczy Bik.
Spółka informuje również, że projekt przewiduje wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej: dwóch czynnych szybów do poziomu 630, istniejących wyrobisk i komór pomp, rozdzielni elektrycznej itp. Ograniczy to nakłady inwestycyjne szacowane na ok. 500 mln zł. Grupa Fasing zgromadziła już znacznie ponad połowę środków na wznowienie wydobycia. Obecnie prowadzi rozmowy z instytucjami, które mogą sfinansować pozostałą część środków.
Fundamentem działalności grupy Fasing jest produkcja specjalistycznych łańcuchów. Są to wyroby przede wszystkim dla górnictwa, energetyki i rybołówstwa. Z łańcuchów grupy Fasing korzysta ponad 2000 użytkowników w 33 krajach. W 2013 roku Fasing wyprodukował ponad 8 tys. ton łańcuchów.

Źródło: ISBnews

Authors

Related posts

Góra
English