W PZL Mielec otwarto nową ultranowoczesną anodownię i malarnię

Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu otworzyły nową, proekologiczną anodownię i malarnię. Budowa obiektu wyposażonego w nowoczesną linię technologiczną kosztowała nieco ponad 30 mln zł i była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Prezes PZL Mielec, Janusz Zakręcki, Wiceprezes Sikorsky Aircraft, Michael Gordon Tadeusz Matusewicz, właściciel firmy Matusewicz-Budowa Maszyn, która była generalnym wykonawcą inwestycji.
To ważny moment dla naszej firmy. Siedem lat temu po wejściu w struktury korporacji Sikorsky Aircraft Corporation obraliśmy kurs na bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska. Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie naszej pracy w tym zakresie i kolejny duży krok na drodze do unowocześniania zakładu. To początek nowej epoki dla procesów technologicznych realizowanych w Mielcu, a także kluczowy moment dla konkurencyjności całego polskiego przemysłu lotniczego – powiedział Prezes Zarządu Janusz Zakręcki. – Dzięki inwestycji zyskaliśmy innowacyjne i przyjazne środowisku obiekty, wyposażone w nowoczesną linię technologiczną, wysoce efektywne urządzenia ochrony atmosfery i neutralizator ścieków oraz najwyższej klasy zabezpieczenia chroniące pracowników oraz środowisko.
Anodowanie jest kluczowym procesem z punktu widzenia trwałości i odporności na korozję elementów metalowych stosowanych w produkcji lotniczej. W nowym obiekcie wybudowanym w PZL Mielec za kwotę ponad 30 mln zł zastosowano proekologiczne i innowacyjne technologie procesu anodowania, stosowane w zaledwie kilku miejscach na świecie. Dzięki nim procesy te będą przeprowadzane w sposób bezpieczniejszy zarówno dla pracowników, jak i środowiska naturalnego. Chodzi przede wszystkim o eliminację rakotwórczego chromu sześciowartościowego z procesu technologicznego i zastąpienie go środkami bardziej przyjaznymi środowisku.
Nie bez znaczenia są również oszczędności, jakie przyniesie uruchomienie nowego obiektu. Dzięki wprowadzanej nowej technologii, proces anodowania odbywać się będzie przy zamkniętym obiegu wody, powodując zmniejszenie jej zużycia. Zgodnie z prognozami zużycie wody na cele technologiczne procesów anodowania spadnie z 12 000 m3 rocznie do około 1000 m3. Dzięki zastosowanym nowoczesnym filtrom katalitycznym, zmniejszona zostanie również emisja oparów do atmosfery. Eko-wydajna technologia przyniesie także redukcję zużycia energii cieplnej oraz ograniczenie emisji ścieków ciężkich.
Realizacja projektu budowy nowej anodowni rozpoczęła się w 2009 roku, po podpisaniu umowy o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach działania 4.4. Projekt otrzymał wsparcie w wysokości prawie 15 mln zł, przy łącznej wartości inwestycji sięgającej ponad 30 mln zł. W ramach tego projektu poza budową nowej anodowni, PZL Mielec wdrożył innowacyjną technologię formowania głęboko przetłoczonych elementów powłokowych z zastosowaniem narzędzi nowej generacji , która jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Instytutem Lotnictwa w Warszawie.

 

Samolot M28 Bryza produkowany w Mielcu:

Bryza

Bryza1

Bryza2

Bryza3Zdjęcia: Tomasz Kurzacz

 

 

Authors

Related posts

Góra
English